REKLAMA

Minister finansów: nowy PIT będzie zawierać składki na ZUS i NFZ

 • Autor: PAP
 • 12 września 2015 20:31
Minister finansów: nowy PIT będzie zawierać składki na ZUS i NFZ Fot. Mat. pras.

Jednolity podatek PIT, który ma w sobie zawierać dotychczasowe składki ZUS i NFZ, ma wynosić w zależności od dochodów od 10 do 39,5 proc. - powiedział PAP po sobotniej konwencji programowej PO minister finansów Mateusz Szczurek. Zmiany miałyby obowiązywać od 2017 lub 2018 r.

Jak powiedział PAP minister finansów, nowy, jednolity podatek ma być obliczany od dochodu na głowę w rodzinie. Najniższa stawka tego podatku - 10 proc. - będzie obowiązywać dla osób najgorzej zarabiających i płynnie rosnąć do 39,5 proc. dla najlepiej zarabiających.

"Ani pracownik, ani pracodawca nie będą już odprowadzali składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Jedynym, bardziej logicznym i sprawiedliwym podatkiem będzie jednolity podatek dochodowy. Nie naruszamy w żaden sposób systemu emerytalnego, należne wpłaty do ZUS będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa" - powiedział minister finansów.

Stawka podatku, która - jak mówił Szczurek - "jest nieporównywalna z dzisiejszym PIT", zawierać ma w sobie wszystkie dotychczasowe składki, w tym ZUS i NFZ.

Stawka od 10 do 39,5 proc.

"Na początku tej skali - dla najmniej zarabiających - będzie ona wynosić 10 proc. i będzie rosnąć wraz z dochodem na osobę w rodzinie do 39,5 proc., co i tak jest mniejszym obciążeniem niż dziś, gdy na etacie płacimy podatków i składek - powyżej 40 proc." - wyjaśnił Szczurek po sobotniej konwencji PO, na której propozycję tę przedstawiła premier Ewa Kopacz.

Jak dodał, w propozycji tej chodzi o aktywizację zawodową osób zarabiających najmniej, lub wyrwanie ich z szarej strefy, bo w myśl zapowiadanych zmian "obciążenia podatkowe będą dla nich bardzo niskie, niższe niż dziś, czy w przypadku wprowadzenia kwoty wolnej od podatku, ponieważ często te osoby płacą bardzo mały PIT".

"To jest właśnie największy problem polskiego systemu podatkowego. Możemy wprowadzać różne ulgi, zwolnienia od podatków itp., ale te ponad 30 proc. (składki do ZUS i NFZ), zawsze jest do zapłacenia, niezależnie ile się zarabia. Ten problem likwidujemy. Innym ważnym problemem jest wysokie obciążenie składkowe osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Dla wielu stanowi to barierę" - powiedział minister finansów.

Szczurek dodał również, że efektem zmian będzie znaczący wzrost zarobków netto Polaków pracujących na etacie, a szczególnie tych o najniższym wynagrodzeniu.

"Ten efekt korzyści maleje wraz ze wzrostem dochodu na głowę w rodzinie. W naszych kalkulacjach, przy średniej płacy, jednej osobie na etacie i dwójce dzieci w rodzinie, tę korzyść szacujemy na ok. 4 tys. zł na rok. Przy mniejszych dochodach jest ona jeszcze większa" - wyjaśnił Szczurek.

Zmiany mają również dotyczyć osób fizycznych zatrudniających dorywczych pracowników. "Wystarczy jeden sms do urzędu poborczego podający PESEL, kwotę netto pracownika i przelanie 10 proc. wynagrodzenia na konto, i całe obciążenie administracyjne ma za sobą" - powiedział szef MF.

Zmiany od 2017 lub 2018 r.

Zapytany o spodziewany termin wejścia w życie proponowanych zmian podatkowych, odpowiedział: "Mówimy o ogromnych zmianach zarówno na poziomie administracji jak i samych płatników podatku. To jest perspektywa 1,5 do 2 lat. 2017 lub 2018 r. to realne terminy, w których ta zmiana, a raczej rewolucja podatkowa mogłaby wchodzić w życie".

Wyjaśnił również, że na tym etapie jeszcze za wcześnie na dalsze szczegóły. "Proszę pamiętać, że nie mówimy jeszcze o projekcie ustawy. Przedstawiamy koncepcję i wstępnie szacunki kosztów, ale na szczegóły poczekajmy aż powstanie ustawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Polak 2015-09-14 08:19:36
  Ile szkół trzeba skonczyc aby tak kłamać to kolejny skok na KASE i tak juz biednych obywateli .Niech ten Szczurek pokaze algorytmy liczenia tych podatków , przedziałow jak rosnie obciązenia w stosunku dochodu na członka rodziny!!!!! Tych z PO powinno sie IZOLOWAĆ - PO TO PASOZYT na Narodzie!!!!
 • Jasiek24 2015-09-13 19:30:19
  A ile podatku będzie płaciło małżeństwo emerytów jeśli nie odprowadzają składek ZUS, a dochód na osobę mają 3000 zł ????
 • 66617 2015-09-13 17:30:19
  szczur wyskakuj, bo twój okręt tonie
 • Polak 2015-09-13 11:48:22
  W tej całej reformie chodzi najprawdopodobniej o przejecie skladek w ZUS na Subkoncie oraz OFE. Chodzi o to by wydrzec miliardy oszczednosci Polaków. W ZUS na subkoncie i w OFE skladki sa dziedziczone. i o to tutaj stawka.
 • niedowiarek 2015-09-12 20:45:03
  Prosimy o przypomnienie programu PO osiem lat temu - i wszystko wiadomo KŁAMSTWAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA