REKLAMA

Minister finansów spotka się z przedstawicielami sklepów wielkopowierzchniowych

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 17 grudnia 2015 12:05
Minister finansów spotka się z przedstawicielami sklepów wielkopowierzchniowych (fot.mf.gov.pl)

Na 8 stycznia zaplanowano spotkanie ministra finansów z przedstawicielami sklepów wielkopowierzchniowych. Rozmowy mają dotyczyć podatku obrotowego.

Jak informuje resort finansów, Paweł Szałamacha wraz innymi członkami Rady Ministrów weźmie udział 8 stycznia 2016 roku w spotkaniu z przedstawicielami branży sklepów wielkopowierzchniowych. Tematem spotkania będzie podatek od sklepów wielkopowierzchniowych.

Projekt PiS zakłada opodatkowanie handlu 2-proc. stawką od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 m kw. Ma to dać budżetowi ok. 3,5 mld zł.

Na konieczność zorganizowania takiej debaty jeszcze pod koniec listopada uwagę zawracała Polska Izba Handlu. Omówieniem podatku zajęła się na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu i rady Izby.   Zdaniem PIH, jeśli podatek będzie źle skonstruowany, to zamiast pomóc, może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa handlu detalicznego. PIH już wówczas apelował do rządu, aby projekt podatku obrotowego od sklepów wielkopowierzchniowych został skonsultowany z przedstawicielami handlu w Polsce.

– Struktura handlu w Polsce na tle innych rynków jest wyjątkowa. Tzw. niezależny, tradycyjny handel skutecznie stawia czoła ekspansji hipermarketów i dyskontów. Przetrwaliśmy, mimo że nam nikt nie pomagał. Teraz rząd chce nam pomóc, wprowadzając podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, ale w obecnie proponowanym kształcie ta „pomoc” może być dla nas dodatkowym zagrożeniem. Dlatego apelujemy do rządu o przeprowadzenie szerokich konsultacji z przedstawicielami polskiego handlu tradycyjnego. Bez takich konsultacji, żaden podatek nie powinien być wprowadzany – mówił Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA