
• Ponad 90 polskich firm wystawia się na rozpoczętych w czwartek targach SIAL China w Szanghaju - największych targach rolno-spożywczych w Azji. Polska ma status gościa honorowego tegorocznej edycji tej imprezy.
• Udział Polski jako partnera w targach SIAL China jest doskonałą okazją do tego, aby o jakości polskich produktów przekonali się także azjatyccy konsumenci - ocenił podczas otwarcia targów minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który przebywa z wizytą w ChRL.
Jako honorowy gość, Polska miała okazję zaprezentować się na ceremonii otwarcia, a hasło promujące polską żywność "Polska smakuje" widoczne jest na plakatach, katalogach i innych gadżetach rozdawanych na targach.
Na SIAL China wystawiają się m.in. polscy producenci mleka i przetworów mlecznych, mięsa i wędlin, alkoholu, słodyczy, a także owoców świeżych i mrożonych oraz przetworów owocowych. Są wśród nich m.in. firmy Bakoma, Kupiec, Łowicz, Konspol, Sante, Mlekpol, Mieszko, Tymbark i Van Pur. Polscy przedsiębiorcy liczą na zwiększenie rozpoznawalności polskich wyrobów w Chinach i wzrost eksportu na wielki i chłonny chiński rynek.
Przeczytaj: ARiMR podsumowała ilość wniosków rolników na wsparcie w modernizacji gospodarstw
- Chiny są jednym z priorytetowych rynków z punktu widzenia produkcji gospodarczej. Polska żywność będzie prezentowana na około 10 imprezach targowych na terenie Chin - powiedział Jurgiel. Dodał, że Polska wystąpi w roli gościa honorowego także podczas targów Anufood, które odbędą się w Pekinie 16-18 listopada 2016 roku.
Szef MRiRW rozpoczął wizytę w Chinach od Pekinu. We wtorek spotkał się tam z chińskim wiceministrem rolnictwa Qu Dongyu, z którym rozmawiał o polsko-chińskiej wymianie ekspercko-naukowej w dziedzinie rolnictwa oraz o współpracy w formacie "16+1" między Chinami a 16 krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Jurgiel spotkał się również z szefem Głównego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) Zhi Shupingiem. Dyskutowano na temat współpracy polskich i chińskich ekspertów w zakresie kontroli i atestowania żywności.
Polscy producenci owoców i mięsa mają nadzieję, że wizyta ministra przyspieszy proces otwierania chińskiego rynku na tego rodzaju towary. Od lat toczą się rozmowy w sprawie zezwolenia na import do Chin polskich jabłek. Chiński rynek jest obecnie zamknięty również na polską wieprzowinę, z powodu wykrytych w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), oraz wołowinę - z powodu choroby wściekłych krów (BSE).
Na ceremonii otwarcia targów SIAL China obecni byli także ministrowie rolnictwa Rosji, Czech i Białorusi.
Organizatorzy podają, że SIAL China to największe targi branży rolno-spożywczej w Azji. W czasie tegorocznej edycji, która potrwa do soboty, spodziewają się 66 tys. odwiedzających. Na ponad 126 tys. metrów kwadratowych w Nowym Międzynarodowym Centrum Wystaw w Szanghaju wystawia się ponad 3 tys. firm z 67 krajów świata.
Przeczytaj: Wywiad z wiceministrem środowiska
Jak informuje MRiRW, Polska odnotowuje wysokie ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Chinami, które w 2015 roku wyniosło 187 mln euro. W wyniku znaczącego spadku eksportu i wzrostu importu z Chin ujemne saldo zwiększyło się w porównaniu z 2014 rokiem o około 30 proc.
Wartość eksportu do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro i spadła o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z powodu ASF praktycznie nie eksportujemy już mięsa wieprzowego do Chin. Ponadto spadł eksport mleka i śmietany w proszku (o 69 proc.) oraz czekolady i wyrobów zawierających kakao (o 65 proc.). Natomiast wzrósł eksport mięsa drobiowego (ponad 2,5-krotnie) oraz serwatki (o 46 proc.).
Głównymi towarami rolno-spożywczymi eksportowanymi z Polski do Chin w 2015 r. były: serwatka, mięso i podroby z drobiu, czekolada i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe, mleko i śmietana, wyroby cukiernicze.


PRZECZYTAJ TAKŻE
- WT22:46 Hiszpania deportowała już prawie 190 tys. nielegalnych migrantów
- WT22:25 Możliwy wniosek o odwołanie wicepremier Szydło i minister Rafalskiej
- WT20:28 50 dni włoskiego impasu, ale jest pierwszy przełom
- WT19:46 Izrael grozi atakami na systemy S-300 w Syrii
- WT19:19 W USA głosowanie nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu
- WT18:59 Kanadyjski kierowca ciężarówki oskarżony o zabójstwa z premedytacją
- WT17:59 Trump do Macrona: umowa nuklearna z Iranem to "katastrofa"
- WT17:19 "Porozumienie ws. niepełnosprawnych rząd podpisał sam ze sobą"
- WT15:26 Jest porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych, ale protest w Sejmie trwa
- WT15:15 PO rusza w Polskę. "Kobiety powinny startować w wyborach...
- 1 "Gazeta Polska": Wpływowe powiązania "hien rynkowych"
- 2 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 3 CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości
- 4 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 5 PO szykuje marsz wolność
- 6 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 7 Nadchodzi nowy porządek międzynarodowy. Co ma robić Polska?
- 8 Macierewicz ostro o decyzji prezydenta: To jakieś nieporozumienie
- 9 Lech Kaczyński był zadowolony z decyzji Donalda Tuska ws. lotu do Smoleńska?
- 10 Rozporządzenie ws. uzależnienia środków UE od praworządności gotowe
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 8 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 Praworządność: Rezolucja w sprawie Polski przyjęta. Parlament Europejski...
Skomentuj