REKLAMA

Minister rozwoju zapewnia: deficyt powinien być mniejszy niż 54 mld zł

  • Autor: PAP/GP
  • 18 lutego 2016 10:02
Minister rozwoju zapewnia: deficyt powinien być mniejszy niż 54 mld zł TK orzekł w październiku 2015 r., że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją (fot.:wnp.pl)

Deficyt budżetowy za 2016 r. powinien być mniejszy niż zakładamy, mniej niż 54 mld zł - ocenił w czwartek (18 lutego) wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd nie pracuje obecnie nad tzw. ustawą frankową.

- Ten rok jest bardzo bezpieczny i będzie mniejszy deficyt niż zakładaliśmy, takie jest moje zdanie, tak mi się wydaje. Mniej niż 54 mld zł" - powiedział Morawiecki w radiu RMF FM.

Zgodnie z ustawą budżetową, która obecnie procedowana jest w Senacie, tegoroczny deficyt ma nie przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Wicepremier dodał, że kluczowe będzie to, ile pieniędzy z podatków VAT i CIT uda się ściągnąć w 2017 roku.

- Natomiast przyszły rok, trzeba bardzo dobrze patrzeć ile uda się dodatkowo ściągnąć pieniędzy z VAT i CIT, które gdzieś umykają lukami, po o żeby wiedzieć na ile możemy sobie pozwolić - zaznaczył. W tym kontekście dodał, że kwota wolna od podatku powinna być podnoszona stopniowo.

- Trzeba ją w mądry sposób fazować - podkreślił. Dodał też, że w br. nie powinna ona być gwałtownie podnoszona. Pytany czy mogłoby to być 5 tys. zł, odpowiedział może nawet nie 5 tys. zł, może mniej, należy to bardzo dobrze policzyć.

TK orzekł w październiku 2015 r., że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Wicepremier poinformował, że rząd na razie nie pracuje nad tzw. ustawą frankową.

Przeczytaj: Leszek Skiba o Ukraińcach pracujących w Polsce

W połowie stycznia br. Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy o sposobach przywrócenia równości stron w umowach na kredyty walutowe, mający rozwiązać problem "frankowiczów". Zakłada on trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie. Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

- Rząd na razie nie pracuje nad tą ustawą frankową, ponieważ zaproponował jakąś opcję pan prezydent i obecnie czekamy na dokładniejsze analizy. Moim zdaniem powinniśmy tutaj postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać - świata bankowego i kredytobiorców - powiedział Morawiecki.

Wicepremier ocenił, że byłoby lepiej żeby w rozwiązanie problemu między bankami, a osobami które zaciągnęły kredyty w obcych walutach nie wtrącali się politycy.

- Najlepiej by było gdyby nie przechodziło przez polityków. Tak by było idealnie, ale jeżeli się nie da, to będziemy pomagać - powiedział.

Morawiecki pytany czy propozycja prezydenta jest zagrożeniem dla polskiego systemu bankowego powiedział, że jeżeli prawdziwe są pierwsze wyliczenia kosztów przewalutowania, to tak.

- Ten projekt prezydencki gdyby przeszedł, jeżeli prawdą są te pierwotne wyliczenia z którymi mamy do czynienia, czyli 40 mld straty, byłby dużym zagrożeniem dla sektora - wskazał.

NBP oszacował w raporcie o stabilności sektora finansowego, że restrukturyzacja kredytów walutowych negatywnie wpłynie na odporność sektora bankowego. Bezpośrednie koszty restrukturyzacji mogą wynieść do 44 mld zł. Z kolei w marcu koszty tzw. ustawy frankowej ma przedstawić Komisja Nadzoru Finansowego.

Morawiecki powiedział także, że trzeba będzie "popracować" nad polską giełdą tak by zbudować mechanizmy stabilnego, długoterminowego bezpieczeństwa.

- Żeby wszyscy, którzy chcą pozyskiwać kapitał na giełdzie wiedzieli, że jest to bardzo dobre miejsce, a wszyscy którzy chcą inwestować na giełdzie swoje oszczędności wiedzieli też, że w perspektywie długofalowej mogą być one nie tylko bezpieczne, ale również korzystne - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA