REKLAMA

Minister Tchórzewski protestuje w sprawie Nord Stream 2

  • Autor: GP
  • 01 grudnia 2015 10:15
Minister Tchórzewski protestuje w sprawie Nord Stream 2 Pierwszą nić Nord Stream oddano do użytku w 2011 roku. (materiały prasowe)

Ministerstwo Gospodarki podało informację o wystosowaniu protestu państw Europy Środkowej i Wschodniej do Komisji Europejskiej, który dotyczy budowy gazociągu Nord Stream 2. W imieniu Rzeczpospolitej protest podpisał minister Krzysztof Tchórzewski.

List do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosa Sefcovica skierowali ministrowie do spraw energii Rumunii, Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

Głównym argumentem protestu jest przewidywany negatywny skutek jaki inwestycja Nord Stream 2 może mieć na bezpieczeństwo energetyczne regionu. Ministrowie podkreślili zaniepokojenie geopolitycznymi konsekwencjami realizacji tego projektu oraz zagrożeniami, jakie może on spowodować dla stabilności dostaw gazociągami Jamał i Braterstwo.

Ukraina w polityczno-energetycznej grze Wschód-Zachód

Ministrowie zwrócili także uwagę na niekorzystne konsekwencje budowy Nord Stream 2 dla Ukrainy, podkreślając sprzeczność tego projektu z podstawowymi założeniami unijnej polityki energetycznej, w tym w szczególności z filarami Unii Energetycznej. Polska, jak i inne kraje podkreślają, że uzależnienie od rosyjskiego gazu jest zbyt duże.

Unia wobec zagrożenia powinna być solidarna

Budowę Nord Stream 2 uznano w proteście za zagrożenie dla spójności Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Ministrowie wspólnie zaapelowali o rzeczową dyskusję w kwestii tego projektu na Radzie Europejskiej w grudniu 2015 r. Wyrazili także oczekiwanie, iż Unia Europejska będzie mówiła w tej sprawie jednym głosem.

Nord Stream 2

Nord Stream jest inwestycją realizowaną w porozumieniu między stroną rosyjską i niemiecką. Składa się z gazociągu, który po dnie Bałtyku, transportuje gaz do Niemiec. Zaczyna się w miejscowości Vyborg w Rosji i dociera do Greifswald w Niemczech.

Inwestycję zrealizowano w latach 2005 do 2011. Planowana jest jego rozbudowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA