REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji stawia na Jednolity Rynek Cyfrowy

  • Autor: GP
  • 03 października 2016 12:59
Ministerstwo Cyfryzacji stawia na Jednolity Rynek Cyfrowy Ministerstwo Cyfryzacji: Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego zawiera tzw. pakiet technologiczny, którego filarem jest Cyfryzacja Przemysłu (często nazywana Przemysłem 4.0). (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło dokument Kierunków Działań Europejskich.
• Resort kładzie w nim nacisk na konieczne zwiększenie udziału Polski i Polaków w projekcie Jednolitego Rynku Cyfrowego (JRC) UE.
• Ministerstwo Anny Streżyńskiej podkreślało w dokumencie, że JRC może odbić się na polskim przemyśle. Stąd też wzrost zainteresowania tematem w resorcie.

W poniedziałek (3 października) Ministerstwo Cyfryzacji (MC) zaprezentowało obszerny dokument Kierunków Działań Europejskich. Urzędnicy informatycznego resortu korzystając z okazji podziękowali wszystkim, którzy przyłożyli rękę do powstania tego dokumentu.

- Dziękujemy za uwagi, komentarze, opinie oraz sugestie zgłoszone przez państwa - pisali na stronach ministerstwa urzędnicy Anny Streżyńskiej.

Już w sekwencji otwierającej dokument MC podkreśla, że obecność Polaków jest zbyt mała w gremiach decyzyjnych w UE, które podejmują decyzje dotyczące polityki informatycznej. - Nie tylko KE, ale przede wszystkim nasze społeczeństwo i rynek oczekuje znacznego zwiększenia naszej aktywności, a nawet w zakresie niektórych tematów podejmowania roli lidera - zaczyna resort.

Celem głównym Kierunków Działań Europejskich jest wypracowanie w ramach MC polskiego stanowiska wobec inicjatywy Jednolitego Rynku Cyfrowego, który tak jak dla UE jest priorytetem dla MC.

Jednolity Rynek Cyfrowy

Jednolity Rynek Cyfrowy to wypracowana w UE inicjatywa ujednolicenia środowiska prawnego w jakim działa Internet w Unii i działy gospodarki w nim istniejące. Propozycję tę przedstawiono na forum Unii w 2015 roku.

Czytaj: Państwa UE nie mogą się porozumieć ws. instrumentów ochrony handlu

- W najbliższych latach to nie produkcja materialna lecz prawa własności intelektualnej (IPR), edukacja, wiedza, nauka, B+R (badania i rozwój - przyp. red.), będą najcenniejszym towarem decydującym o pomyślności lub zubożeniu społeczeństwa. Dlatego też konieczne jest stworzenie właściwych warunków, w tym zrównoważonego i zorientowanego na rozwój ekosystemu prawnego - pisze w dalszej części dokumentu MC.

JRC będzie opierał się w Polsce na trzech filarach: dostępności usług cyfrowych, rozwoju sieci (rozumianego nie tylko stricte technicznie) i "uczciwej konkurencji". Ten ostatni element ma dla ministerstwa kluczowe znaczenie.

Ministerstwo podkreśla, że chce być aktywne w kolejnych etapach wdrażania każdego z powyższych  elementów.

JRC, a przemysł w Europie

Część dokumentu MC poświęciło temu, jak pod zmianami prawa, które wprowadzi Unia będzie zmieniał się przemysł starego kontynentu.

Czytaj: Ministerstwo Cyfryzacji wyda 50 mln zł na cyberbezpieczeństwo

- Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego zawierająca, tzw. pakiet technologiczny, którego filarem
jest Cyfryzacja Przemysłu (często nazywana Przemysłem 4.0) – pojawia się coraz silniej w unijnej  debacie publicznej. Niestety, w dalszym ciągu jest to obszar stosunkowo rzadko podejmowany na forum krajowym, a może on mieć kolosalne znaczenie dla Polski i przyszłości polskiego przemysłu w perspektywie 10-15 lat. Cyfryzacja Przemysłu to nowe podejście do szeroko rozumianej produkcji  (m.in. w kontekście reindustrializacji Europy), zakładające stosowanie nowoczesnych technologii
informatycznych (ICT) w całym procesie wytwórczym – od projektowania, poprzez produkcję
i eksploatacji, kończąc na utylizacji i ponownym przetwarzaniu, ze szczególnym uwzględnieniem
znaczenia IPR w rozwoju gospodarek narodowych i indywidualnych przedsiębiorstw, a także
nieskrępowanego dostępu do IPR dla MŚP.

Jednolity Rynek Cyfrowy jest częścią Europejskiej Inicjatywy "Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA