REKLAMA

Ministerstwo Finansów: będzie wojna z oszustwami w VAT

  • Autor: PAP
  • 21 października 2015 08:03
Ministerstwo Finansów: będzie wojna z oszustwami w VAT Resort pracuje nad stworzeniem centralnego rejestru faktur – powiedział Szczurek. Fot. mf.gov.pl

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem centralnego rejestru faktur, który pozwoli na skuteczniejszą walkę z oszustwami w VAT - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem rejestr nie powstanie jednak szybciej niż za rok.

Szczurek powiedział, że śledzenie tego, co dzieje się z fakturami VAT jest konieczne, aby skuteczniej walczyć z oszustwami w VAT. Dlatego resort pracuje nad stworzeniem centralnego rejestru faktur w Polsce.

Prace koncepcyjne

W tej chwili trwają prace koncepcyjne. Z jednej strony wyceniamy, z drugiej strony śledzimy też rozwiązania, które działają już w Europie. Na palcach jednej ręki można policzyć kraje, gdzie w jakiejś formie taki rejestr funkcjonuje - powiedział.

Zaznaczył, że najczęściej nie jest to system online, ale rozwiązanie znajdujące się pomiędzy kontrolowaniem obiegu faktur na żywo, a nadzorem rozliczeń. Taki system jest np. w Portugalii.

Według Szczurka w krajach, w których wprowadzono już rejestry, rozwiązania te podlegają ciągłej modyfikacji i dostosowaniom.

Wiemy, że z problemem luki w VAT, problemem wyłudzeń tego podatku można walczyć. Ale nie można go wyeliminować w jednym strzale. Kraje, gdzie poprawa była największa, tam udało się rozwiązać ten problem jedynie w kilku procentach - wskazał minister.

Centralny rejestr faktur

Centralny rejestr faktur oznacza niesłuchaną skalę dostosowań zarówno po stronie biznesu, jak i administracji publicznej. Jest to perspektywa przynajmniej jednego roku, sądzę, że nieco dłużej" - dodał.Jego zdaniem walcząc z wyłudzeniami VAT, trzeba pamiętać, by nie wylać dziecka z kąpielą.

Bo przez zacieśnienie systemu, przez wprowadzenie ograniczeń, obostrzeń, kontroli, można też wyeliminować legalny biznes, a tego przecież musimy uniknąć - podkreślił.

Minister ocenił, że jeśli chodzi o wprowadzenie centralnego rejestru faktur, to nie ma potrzeby działań w skali całej UE. Takie rozwiązanie nie wymaga synchronizacji na szczeblu europejskim, ale jest jednak nie lada wyzwaniem dla poszczególnych administracji. Szczurek wskazał, że żaden duży kraj nie jest w stanie śledzić miliardów faktur, a w przypadku Polski o takiej liczbie byłaby mowa.

Trzeba pamiętać o tym, że stanowić to będzie również obciążenie dla biznesu. A więc zmiany w tej dziedzinie muszą być skoordynowane z firmami w Polsce. Ale jest to moim zdaniem rozwiązanie konieczne i dlatego będziemy je wdrażać - podsumował.

Współpraca z MSW i prokuraturą

Szczurek ocenił, że przestępstwa w VAT, czy unikanie płacenia tego podatku są obecne w każdym kraju UE i w każdym państwie, które ma VAT w swoim systemie. W przypadku UE są w dużej mierze związane z zerową stawką w eksporcie wewnętrznym.

Wiele krajów, w tym Polska walczy z tym procederem, który zaburza konkurencję i jest szkodliwy dla budżetu państwa - powiedział.

Zaznaczył, że od dwóch lat resort finansów ściśle współpracuje w tej kwestii z MSW i prokuraturą.

Wprowadziliśmy odwrotne obciążenie w VAT w szeregu produktów, co wpłynęło na wyeliminowanie zjawiska wyłudzeń, czy przestępstw karuzelowych w tych sektorach. Jednocześnie działamy operacyjnie na granicy - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • spec256 2015-10-22 15:20:57
    Poczta Polska jest spółką z udziałem skarbu państwa i nie płaci VAT, A minister Szczurek będzie ścigał oszustów podatkowych?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA