REKLAMA

Ministerstwo finansów bierze się za samorządy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 12 kwietnia 2016 11:45
Ministerstwo finansów bierze się za samorządy W skali kraju zadłużenie JST na koniec 2014 roku wyniosło 72 109,9 mln zł (Fot. : www.kostrzyn.um.gov.pl)

Ministerstwo Finansów zapowiada nowelizację przepisów, która przeciwdziałałaby częstemu sięganiu przez JST po parabankowe pożyczki.

Jak wyjaśnia Grażyna Wróblewska, przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KRRIO), prowadzone przez izby kontrole gospodarki finansowej jako jedno z najważniejszych zagadnień eksponują istotne zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego.

W skali kraju zadłużenie JST na koniec 2014 roku wyniosło 72 109,9 mln zł (było wyższe o 4,3 proc. niż na koniec 2013 roku i o 9,7 proc. niż na koniec 2011 roku).

- Kontrole ujawniły coraz wyraźniejszą tendencję wykorzystywania przez samorządy rozmaitych formuł prawnych dla pozyskiwania środków finansowych. Określane są one jako niestandardowe instrumenty finansowe - podkreśla Wróblewska.

Niestandardowe instrumenty finansowe to m.in. pożyczki w parabankach, udzielane często na warunkach bardzo dla samorządów niekorzystnych.

Pożyczki w parabankach są groźne dla samorządów

Jak dodaje przewodnicząca KRRIO, gromadzone przez izby dane, a także prowadzone analizy pokazują istotne zagrożenie, które wynika z tych tendencji. Jej zdaniem korzystanie z niestandardowych, niepodlegających ograniczeniom ustawowym instrumentów finansowych, jest niebezpieczne.

- Główne zagrożenie to niekontrolowany przyrost zadłużenia JST oraz w kilku przypadkach utrata płynności finansowej - wyjaśnia Wróblewska. -Martwi bardzo, że z tych instrumentów korzystają głownie jednostki, które mają problemy z zapewnieniem płynności finansowej.

Z ankiet zgromadzonych przez regionalne izby obrachunkowe wynika, że zadłużenie samorządów w pozabankowych instytucjach (parabankach) wynosi około 240 mln zł, przy czym suma ta nie obejmuje kosztów odsetek i pozyskania tych środków. Zadłużonych w parabankach jest 39 JST. – Parabanki z reguły oferują gorsze warunki finansowe, wyższe oprocentowanie, co może wpływać na kondycję finansową JST – zauważa Wróblewska.

Przewodnicząca KRRIO dodaje, że w ciągu ostatnich trzech lat nie ma znaczącego przyrostu jednostek, które korzystają z tych możliwości finansowania potrzeb, jednak wszystko wskazuje, że ich liczba w przyszłości może rosnąć.

Zainteresowanie niestandardowymi instrumentami finansowymi wynika w opinii Wróblewskiej z rosnącej kwoty długu JST.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA