REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce walczyć z wyłudzeniami VAT w handlu złomem

  • Autor: PAP/GP
  • 07 grudnia 2015 08:03
Ministerstwo Finansów chce walczyć z wyłudzeniami VAT w handlu złomem Modzelewski: Tu ani dostawca ani kupujący nic nie płaci do budżetu (fot. A.Hesselink, flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0)

Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejny etap walki z wyłudzeniami VAT. Działania będą skierowane zwłaszcza w branżę obrotu metalem, złomem, w tej dziedzinie można płacić zerowy podatek VAT.

- Działania przeciw wyłudzeniom VAT trzeba zintensyfikować, a w niektórych obszarach mogą wymagać przeformułowania - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, odnosząc się do apelu firm handlujących złomem o pozostawienie mechanizmu odwróconego VAT.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż podkreśliła, że problematyka oszustw i nadużyć w zakresie VAT pozostaje przedmiotem szczególnej uwagi resortu podległych mu służb.

Walka wymaga dokładniejszych przepisów

- Dotychczasowe środki mające na celu uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług, przeciwdziałanie zidentyfikowanym nadużyciom, wyłudzeniom tego podatku oraz zmniejszaniu szarej strefy przejawiały się w podejmowanych działaniach legislacyjnych, jak i działaniach mających charakter kontrolny, które, co do zasady, stanowiły podstawowe narzędzie służące walce z takimi patologiami. Działania te, w ocenie Ministerstwa Finansów, należy zintensyfikować, a w niektórych obszarach być może przeformułować - poinformowała.

Obecnie prowadzone są wnikliwe analizy służące określeniu strategicznych kierunków działań koniecznych do zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi, mówią przedstawiciele MF.

Niektórzy unikają płacenia VAT w całości

Współautor PiS-owskiego projektu ustawy o VAT prof. Witold Modzelewski przekonywał niedawno w rozmowie z PAP, że mechanizm ten pozwala objętym nim przedsiębiorcom w ogóle nie płacić VAT.

- Tzw. odwrotne obciążenie jest sukcesem lobbystów, bo tu nikt nic nie płaci do budżetu: nie ma żadnej wpłaty, czyli brak jest zarówno obciążenia, nawet odwrotnego. Tu ani dostawca ani kupujący nic nie płaci do budżetu, a dostawcy uzyskują zwroty, bo to inaczej nazwana stawka zero procent - mówił Modzelewski.

Obrót złomem, a zerowy VAT

Izba Przemysłowo Handlowa Gospodarki Złomem (IPHGZ) wysłała w listopadzie do resortu finansów list, w którym wyraziła zaniepokojenie planami likwidacji odwróconego VAT w handlu złomem i zaapelowała o jego pozostawienie.

Odwrotne obciążenie VAT w handlu złomem wprowadzono w 2011 r. To mechanizm polegający na tym, że VAT rozliczają kupujący, a nie sprzedawcy. Według przedsiębiorców zajmujących się obrotem złomem odwrócony VAT jest najlepszym rozwiązaniem w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT. Według Izby zmiana natychmiast uwolniła branżę od nieuczciwej konkurencji, która opierała swoją działalność na wyłudzeniach VAT-u. Na konieczność wprowadzenia tego rozwiązania firmy z branży złomiarskiej wskazywały już od 2008 r.

- Chcieliśmy zasygnalizować, aby rząd jeszcze raz spojrzał, na czym polegała reforma odwróconego VAT i dlaczego została wprowadzona. Dzięki jego wprowadzeniu nie ma dziś patologii na rynkach, które zostały nim objęte. W tym momencie, w obrocie złomem ja odpowiadam za swoją firmę. Jeśli znów będę musiał odpowiadać za swoich dostawców i odbiorców, to musiałbym stworzyć w swojej spółce specjalną komórkę kontroli podobną do istniejących w urzędach - mówił PAP prezes Izby Piotr Gluźniewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Joanna. 2015-12-08 11:17:48
    VAT zapłaci ostateczny odbiorca czyli huta.
  • Marco 2015-12-07 09:15:46
    "prof. Witold Modzelewski" I wszystko jasne! Znowu trzeba wytworzyć zabójcze przepisy. I na tłumaczeniu jak się od nich wykręcić pan "profesor" będzie zbijał grubą kasę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA