REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa podatek od e-papierosów

  • Autor: GP
  • 23 czerwca 2016 13:58
Ministerstwo Finansów rozważa podatek od e-papierosów Wartość rynku e-papierosów w Polsce jest szacowana na około 450 mln zł. (fot.:pixabay.com)

• Resort finansów jest zainteresowany podatkiem od e-papierosów.
• Ma on ograniczyć korzystanie z tej używki.
• Przykład Włoch pokazuje, że sam podatek jednak niewiele pomaga.

Wiesław Jasiński z resortu finansów zdecydował się powiedzieć coś więcej o e-papierosach i podatku, który jest obiektem prac w ministerstwie. Jego wprowadzenie na pewno podniesie finalną cenę używki, choć nie jest jeszcze to przesądzone.

Jasiński mówił o tej możliwości w internetowym programie redakcji "Rzeczpospolitej."

Głównymi powodami, dla których podatek ma być wprowadzany jest liczba elektronicznych palaczy w Polsce, szacowana na od 1,5 do 1,7 mln osób. Co gorsza liczba ta szybko rośnie, a winne są temu cechy e-papierosów. Nie śmierdzą, można je palić w miejscach publicznych i ich cena, w porównaniu z tradycyjnymi, tytoniowymi odpowiednikami jest bardzo przystępna.

Czytaj: Resort finansów chce latem zacząć uszczelniać system podatku VAT

Wartość rynku e-papierosów w Polsce jest szacowana na około 450 mln zł.

Producenci elektronicznych papierosów są zaniepokojeni, co jest zrozumiałe, ale zaznaczają też inną możliwość. Wprowadzenie akcyzy nie musi się skończyć ograniczeniem używania e-używki.

Podawany jest przykład Włoch. Italia opodatkowała e-papierosy z nadzieją na zysk budżetowy wysokości 100 mln euro rocznie. Po pierwszych latach zyski do kasy państwa to mało imponujące 3 mln. Mieszkańcy zaczęli zamawiać tańsze produkty przez internet, czym omijali tradycyjne punkty dystrybucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-06-25 14:16:13
    Słusznie! Obłożyć odpowiednio te niby papierosy podatkiem, bo skąd w końcu brać pieniądze na produkcję Polaków 2 kategorii?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA