REKLAMA

Ministerstwo finansów zaplanowało rekordowy deficyt

  • Autor: PAP/JS
  • 22 sierpnia 2016 08:27
Ministerstwo finansów zaplanowało rekordowy deficyt Same świadczenia dla rodzin mają kosztować w skali roku 22,5 mld zł (Fot. Pixabay)

• Minister finansów zaprojektował budżet z prawie 60-miliardową dziurą.
• To pierwszy projekt budżetu, za który ekipa PiS bierze pełną odpowiedzialność.
• Deficyt urośnie, ale finanse będą pod kontrolą i nie narazimy się na krytykę Brukseli – pisze "Puls Biznesu".

Według informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" planowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł. "To o blisko 5 mld więcej niż planowano na ten rok" - zauważa dziennik.

Ministerstwo ma możliwość zaproponowania nowelizacji ustawy budżetowej, gdyby wyższy deficyt budżetowy stwarzał ryzyko, że "cały sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotuje dziurę większą niż limity przyjęte w UE"

"Na przyszły rok zaplanowano, że do kasy państwa wpłynie 324 mld zł, o ponad 10 mld zł więcej niż wynosi prognoza na ten rok. Dochody z VAT, którego stawki pozostaną bez zmian, mają wzrosnąć o 11 proc. do 143 mld. Około 10 mld zł ma przynieść większa ściągalność podatków. Przyszłoroczne dochody wesprze też umiarkowana inflacja" - czytamy w artykule.

Czytaj też: PiS ma tempo. Zadłużenie kraju wzrosło o 56 mld zł

"Puls Biznesu" zwraca uwagę na jednoczesny wzrost ekstra wydatków. "Same świadczenia dla rodzin mają kosztować w skali roku 22,5 mld zł, a do tego trzeba dodać uszczuplenie wpływów do FUS o około 2 mld zł, które przyniesie zaplanowana na październik obniżka wieku emerytalnego" - pisze. Do tego trzeba dodać podwyżki w budżetówce (1,4 mld zł) i kilka miliardów na wzrost świadczeń emerytalno-rentowych - wylicza.

Dziennik podkreśla, że w dokumencie, który we wtorek będzie omawiany przez rząd, widać, że szef resortu finansów "zdjął różowe okulary i obciął prognozy wzrostu PKB w tym i przyszłym roku", przyjmując, że "gospodarka urośnie w tym roku o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,6 proc." - zauważa "Puls Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA