REKLAMA

Ministerstwo pracy informuje o lekkim wzroście bezrobocia do 10,3 proc.

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 13:48
Ministerstwo pracy informuje o lekkim wzroście bezrobocia do 10,3 proc. W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 mln 648,6 tys. osób. (fot.:wikipedia.org/CC)

W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc. przy 9,8 proc. w grudniu ub.r. - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort na stronie internetowej przedstawił szacowaną przez siebie sytuację na rynku pracy w styczniu.

- Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - oceniła minister rodziny Elżbieta Rafalska cytowana w komunikacie.

- W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17 proc. więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych - dodała.

Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się w sześciu województwach. Województwa, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie, to wielkopolskie (6,5 proc.), śląskie (8,5 proc.) i mazowieckie (8,7 proc.).

Przeczytaj: Więcej patroli na granicy polsko-niemieckiej

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 mln 648,6 tys. osób - o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r. Rok wcześniej w analogicznym okresie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 93,4 tys. (o 5,1 proc.). W skali roku poziom bezrobocia w styczniu zmniejszył się o 270 tys. osób, czyli 14,1 proc.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 85 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy odnotowano w 12 województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim - aż o 60,5 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu była o 1,6 pkt proc. niższa niż przed rokiem - wyniosła wtedy 11,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA