REKLAMA

Ministerstwo przygotowuje decyzję dot. budowy elektrowni atomowej w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 19 września 2017 11:28
Ministerstwo przygotowuje decyzję dot. budowy elektrowni atomowej w Polsce Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli na zapewnienie stabilnego źródła energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i jednocześnie wypełni zobowiązania w zakresie ochrony klimatu (fot.sxc.hu)

Minister energii przygotowuje decyzję rządu o budowie pierwszej elektrowni jądrowej kierując się względami bezpieczeństwa i ochrony środowiska - zapowiedział w Wiedniu wiceszef resortu Andrzej Piotrowski.

Piotrowski uczestniczy w 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

"Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli na zapewnienie stabilnego źródła energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i jednocześnie wypełni zobowiązania w zakresie ochrony klimatu. Energetyka jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, przyczyni się do znacznej redukcji rocznego poziomu emisji CO2, generowanego przez polski sektor energetyczny. Jak wskazują sondaże opinii publicznej, za budową elektrowni jądrowej jest przeważająca część społeczeństwa. Elektrownia jądrowa zapewnia rozwiązanie problemów emisyjnych w sposób nie będący w zasięgu źródeł odnawialnych" - powiedział cytowany w komunikacie resortu energii Piotrowski.

Jak dodał, Polska do zaspokojenia swoich potrzeb elektroenergetycznych w ponad 85 proc. wykorzystuje węgiel.

"Do roku 2050 ulegnie to redukcji do 50 proc. Będzie to w naszym przekonaniu droga do zniwelowania deficytu energii elektrycznej wynikającego z dynamicznego rozwoju elektromobilności przez czystą, dyspozycyjną i efektywną kosztowo energię jądrową" - dodał

W jego opinii najważniejsze kwestie, które wymagają rozstrzygnięcia to sposób finansowania oraz wybór lokalizacji i dostawcy technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce.

Czytaj też: Elektrownia atomowa w Polsce: Decyzja o budowie wkrótce w rządzie

Piotrowski w swoim wystąpieniu bardzo dobrze ocenił współpracę pomiędzy Polską a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie przygotowania naszego kraju do wdrożenia energetyki jądrowej.

Jednocześnie podkreślił, że Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej stanowi fundament bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie oraz przypomniał, że obecnie Polska korzysta jedynie z nisko wzbogaconego uranu w reaktorze badawczym Maria w Świerku.

W corocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uczestniczą wysocy przedstawiciele władz 168 krajów członkowskich. Podczas spotkania następuje podsumowanie działań podjętych w ostatnim roku oraz ustalenie priorytetów w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na kolejnych 12 miesięcy.(PAP)

autor: Małgorzata Dragan

edytor: Marek Michałowski

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • roza 2017-09-20 12:47:22
    i bardzo dobrze, nareszcie, mądra decyzja, ale bardzo spóźniona
  • qwert 2017-09-19 16:50:55
    przecież niejaki Grabarczyk (czyli mały grabarz) już buduje elektrownie atomowe jak tylko wykoleił się na kolei!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA