REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju chce pobudzić inwestycje prowadzone w systemie PPP

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 14 czerwca 2016 14:47
Ministerstwo Rozwoju chce pobudzić inwestycje prowadzone w systemie PPP Niedawno rozpoczęto budowę sądu w Nowym Sączu. To pierwsza inwestycja PPP, gdzie partnerem sektora prywatnego jest strona rządowa. (Fot. : www.youtube.pl)

• Liczba projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego sięgnęła w Polsce dopiero setki. To niewiele.
• Ministerstwo Rozwoju chce pobudzić korzystanie z tego narzędzia za sprawą rządowej strategii, wprowadzenia wzorów umów i katalogu dobrych praktyk.
• Trudnym tematem w przypadku inwestycji prowadzonych w systemie PPP jest ryzyko. Kto ma je w decydującej mierze ponosić?

Dokładnie 100 projektów – tyle zrealizowano do tej pory w Polsce w systemie partnerstwa publiczno – prywatnego. Jak na kilkanaście lat dyskutowania o tej formie prowadzenia inwestycji, nie jest to wynik oszałamiający. Ministerstwo Rozwoju chciałoby, aby sektor publiczny częściej współpracował z biznesem w realizacji wspólnych przedsięwzięć i zapowiada działania ułatwiające taką kooperację. Czy przyniosą efekty?

Temat partnerstwa publiczno-prywatnego pojawił się w Polsce jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. W roku 2005 doczekaliśmy się pierwszej ustawy dotyczącej PPP. Łączna wartość 100 zrealizowanych (bądź jeszcze realizowanych) w tej formule zadań wynosi ok. 5,5 miliarda złotych (czyli średnia na jeden projekt wynosi ok. 55 mln zł).

Zobacz też: Afera po programie w TVP Info. Oburzony senator pisze pismo do KRRiT

Jak zapewnia Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, resort nie ma „ideologicznych obaw” przed PPP i zamierza wspierać ten mechanizm. W Ministerstwie powstał już osobny departament ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, a w najbliższym czasie można spodziewać się też działań legislacyjnych i edukacyjno-promocyjnych mających ułatwić stosowanie formuły PPP.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA