REKLAMA

Ministerstwo rozwoju: Polska może skorzystać ze szwajcarskich doświadczeń

  • Autor: PAP/GP
  • 20 kwietnia 2016 15:12
Ministerstwo rozwoju: Polska może skorzystać ze szwajcarskich doświadczeń Szwajcaria należy do liczących się inwestorów w naszym kraju. (fot.:wikipedia.org/CC)

Szwajcaria to lider w innowacjach i transferze technologii, a Polska wyróżnia się wyjątkowym potencjałem naukowym, który mógłby skorzystać ze szwajcarskich doświadczeń w komercjalizacji wiedzy - mówił wiceszef MR Tadeusz Kościński w środę (20 kwietnia) podczas Polish-Swiss Innovation Day 2016.

- Siłą szwajcarskiej gospodarki jest to, iż zawsze była prokonkurencyjna i zwalczała monopole - mówił z kolei ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl. Wskazał też, że w Szwajcarii system sądownictwa cieszy się zaufaniem społeczeństwa.

- Jeśli mamy partnera biznesowego i ten partner nas oszuka, to zazwyczaj uda się wygrać sprawę w sądzie. Wiem, że w Polsce są z tym problemy - system sądowniczy nie cieszy się pełnym zaufaniem społeczeństwa. Również prawo intelektualne jest od wielu lat chronione w Szwajcarii - opisywał. Zwrócił też uwagę na jakość szwajcarskiej edukacji.

Motyl zaznaczył, że Szwajcaria jest drugim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce spośród krajów spoza Unii Europejskiej.

- Mamy UE, ale nie licząc jej, przed nami są tylko Stany Zjednoczone. Nasze inwestycje są różnorodne, a 4 mld dolarów to nasze wzajemne obroty handlowe. (...) Szwajcaria jest celem inwestycji polskich, ale również Polska stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla Szwajcarów, jeśli chodzi o inwestowanie - mówił.

Oceń ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego

Tadeusz Kościński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Szwajcaria jest liderem światowej gospodarki i od wielu lat plasuje się na czele listy najbardziej innowacyjnych państw świata.

- Umiejętność łączenia różnorodności sprawiła, że Szwajcaria stała się centrum nowoczesnych technologii. Dlatego też Polska chce (...) korzystać z tych doświadczeń - zaznaczył. Jak ocenił, musimy jednocześnie znaleźć własną drogę do konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach.- Polacy są znani ze swojej przedsiębiorczości, mamy znakomicie wykfalifikowane kadry inżynierów i naukowców - przekonywał.

Jak podkreślił, nasz kraj nigdy wcześniej nie miał tak dużej puli środków na rozwój start-upów.

- Ponad 1 mld euro z programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia przeznaczymy do 2020 r. na instrumenty, które pozwolą wesprzeć wczesną fazę rozwoju start-upów - powiedział. Dodał, że polsko-szwajcarska współpraca rozwija się bardzo dobrze.

- W szwajcarsko-polskim programie współpracy dofinansowano 1 tys. 758 przedsięwzięć i inicjatyw realizowanych w całej Polsce - mówił Kościński.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński uzupełnił, że Szwajcaria od 2011 roku jest na pierwszym miejscu w globalnym rankingu innowacji, a Polska ma obecnie 46. miejsce.

- Tam jednak gdzie są różnice potencjału, tam dochodzi do przemieszczania się wiedzy. Różnica może być tym, co wywołuje ruch. (...) Możemy się uczyć, a Szwajcarzy mogą rozwijać swój potencjał - powiedział. Zaznaczył, że chciałby, aby Polska za 10-15 lat przynajmniej sąsiadowała ze Szwajcarią w rankingu innowacyjności. - To nie chodzi o to, żeby Szwajcaria była niżej, ale żebyśmy na tym pudle znaleźli się także my - podsumował.

Przeczytaj: Senat debatował o immunitecie

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach szwajcarskiej pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski Fundusz Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF). W 2010 r. do Programu przystąpiły także Rumunia i Bułgaria.

Szwajcaria należy do liczących się inwestorów w naszym kraju. Według danych NBP skumulowana wartość inwestycji szwajcarskich na koniec 2014 roku osiągnęła 4,1 miliardów euro (9. miejsce na liście krajów inwestorów zagranicznych). W ostatnich latach pojawiły się nowe inwestycje szwajcarskie w przemyśle farmaceutycznym (Sandoz), tekstylnym (Sud Wolle AG), meblarskim (Steinhoff Europe AG), produkcji opakowań (Model, Georg Utz Holding) i przemyśle szklarskim (Glas Troesch AG - EUROGLAS Niewiadów). Wzrosła liczba projektów realizowanych w sferze usług przez bank (Credit Suisse) oraz firmy farmaceutyczne (Roche), które przenoszą do Polski księgowość i usługi typu call center. Z kolei szwajcarski Winterthur (ubezpieczenia) sprzedał swoje oddziały w Polsce francuskiej firmie AXA. Szacuje się, że firmy szwajcarskie zatrudniają w Polsce ponad 35 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA