REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju: projekty "100 Zmian dla Firm" są konsultowane

  • Autor: GP
  • 13 lipca 2016 09:19
Ministerstwo Rozwoju: projekty "100 Zmian dla Firm" są konsultowane Ministerstwo Rozwoju: Koncepcja nowego typu spółki dedykowanej startupom jest obecnie przedmiotem pre-konsultacji. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

● Ministerstwo Rozwoju konsultuje wszystkie pomysły, które składają się na pakiet "100 Zmian dla Firm".
● Pakiet ma usprawnić funkcjonowanie systemów, które koordynują działanie państwa wobec przedsiębiorców.
● Jednym z pomysłów zaproponowanym w pakiecie jest tzw. prosta spółka akcyjna.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w środę (13 lipca) o skierowaniu do konsultacji społecznych wszystkich pomysłów, które składają się na pakiet "100 Zmian dla Firm".

Tę inicjatywę resortu przedstawił w czerwcu szef ministerstwa, Mateusz Morawiecki, a odpowiedzialnym za realizację tego przedsięwzięcia jest wiceminister Mariusz Haładyj. Celem inicjatywy "100 Zmian dla Firm" jest poprawa otoczenia prawnego przedsiębiorstw.

Do głównych pomysłów, które poddawane są w lipcu konsultacjom społecznym należą:

Projekt zmiany prawa skracający okres przechowywania akt pracowniczych. Docelowo ten okres ma się skrócić do lat dziesięciu. Pozwoli on także na zmianę formy przechowywania dokumentów przez pracodawców z papierowej na elektroniczną.

Szereg nowelizacji prawa, które mają poprawić interpretacje prawne często dotyczące przedsiębiorców. Tutaj pojawia się temat ochrony przed konsekwencjami zmian w interpretacji prawa, a także uproszczenia w prawie pracy, prawie budowlanym, prawie ochrony środowiska.

Inne kwestie, które resort rozwoju chce poprawić, by przedsiębiorcom było łatwiej działać w polskim systemie prawnym to zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego, nowe przepisy dotyczące tzw. sukcesji przedsiębiorstwa, nowe zmiany w prawie o miarach, czy też zmiany w rozporządzeniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych.

Czytaj: Jak rząd chce "udomowić banki"?

Na osobną wzmiankę zasługuje propozycja tzw. prostej spółki akcyjnej.

- Koncepcja nowego typu spółki dedykowanej startupom jest obecnie przedmiotem pre-konsultacji - pisze na stronie ministerstwo. - W założeniu Prosta Spółka Akcyjna łączyłaby zalety spółki z o.o. i spółki akcyjnej. Mogłaby stanowić wstępny etap rozwoju biznesu, w którym założyciele rozwijaliby innowacyjny pomysł i pozyskiwali potrzebne finansowanie, przygotowując się do wejścia w dojrzałą fazę rozwoju - wyjaśnia resort.

Konsultacje społeczne to okres poprzedzający prace nad ustawą w parlamencie, dotyczy zwłaszcza propozycji ministerialnych zmiany prawa. W tym czasie ministerstwa oczekują kreatywnej i konstruktywnej krytyki środowisk zainteresowanych działaniem nowej ustawy lub rozporządzenia.

Ministerstwa są ustawowo zobowiązane do konsultowania propozycji, o ile nie jest to materia zastrzeżona ze względu na bezpieczeństwo państwa, na przykład kwestie obronności, bezpieczeństwa publicznego lub działania wywiadu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA