REKLAMA

Ministerstwo rozwoju przygotowuje wsparcie dla eksporterów kierowane na nowe rynki

  • Autor: PAP/GP
  • 20 stycznia 2016 13:40
Ministerstwo rozwoju przygotowuje wsparcie dla eksporterów kierowane na nowe rynki Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowym modelem wsparcia eksporterów, promocji i inwestycji. (fot.Piotr Mamnaimie/flickr.com/CC BY 2.0)

· Podnoszenie innowacyjności gospodarki, powstanie Agencji Wspierania Eksportu i Promocji Inwestycji i ekspansję na nowe rynki zagraniczne to główne zadania zapowiadane w środę (20 stycznia) przez wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego.
· Ministerstwo chce ujednolicić wsparcie, obecnie rozproszone po kilku podmiotach w administracji.
· Ministerstwo rozwoju chce, by polskie placówki i instytucje były obecne w nowych miejscach na świecie. Wymieniane są Chiny i Iran.

- Dotychczasowe, proste mechanizmy wzrostu gospodarczego: relatywnie niskie koszty pracy czy kapitał zagraniczny, powoli się wyczerpują. Chcemy podnosić efektywność i wydajność polskiej gospodarki, zwiększyć ilość kapitału polskiego w budowaniu wzrostu. Droga do sukcesu i uniknięcia pułapki średniego wzrostu jest oczywista - musimy oprzeć wzrost gospodarczy na innowacjach, badaniach i rozwoju, na wzroście konkurencyjności polskich firm w eksporcie - mówił Domagalski-Łabędzki na środowej konferencji w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Oceń rząd w naszej aplikacji internetowej.

Jak zaznaczył, Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowym modelem wsparcia eksporterów, promocji i inwestycji, który ma być odtąd bardziej scentralizowany. Zapowiedział też, że w tym celu powstanie Agencja Wspierania Eksportu i Promocji Inwestycji, jako jedna instytucja zarządzająca większością programów operacyjnych, finansowanych ze środków UE, i wspierająca przedsiębiorców za granicą.

- Dzisiaj elementy operacyjne są rozłożone na kilka ministerstw i agencji. Ten system nie działa tak efektywnie jak wszyscy byśmy sobie tego życzyli. Wierzymy, że jedna centralna jednostka, pozwoli na zaoszczędzenie znaczących środków i przeznaczenie ich na programy operacyjne, a także pozwoli na prowadzenie spójnej polityki w zakresie koordynacji eksportu - mówił wiceminister.

Wśród zadań nowej państwowej agencji, Domagalski-Łabędzki wymienił m.in. ścisłą współpracę z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI), które odtąd miałyby być nastawione na jakościową, nie ilościową obsługę przedsiębiorców. Instytucje te mają też być wzmocnione kadrowo i merytorycznie. Według niego bowiem, w ostatnich latach Polska ograniczała swoją obecność na wielu rynkach zagranicznych. Zapowiedział też zwiększenie obecności na rynkach dotąd "zaniedbanych".

- Chcemy zwiększyć naszą obecność instytucjonalną poprzez placówki WPHI na nowych rynkach, również tych na które kierujemy nasze programy wsparcia i wspierać eksporterów na rynkach rozwijających się: azjatyckich i afrykańskich - tam gdzie jest przyszłość. Jest rzeczą oczywistą, że punkt ciężkości polityki i gospodarki przesuwa się powoli na daleki wschód - zaznaczył Domagalski-Łabędzki.

Wśród nowych rynków na które MR chce położyć nacisk, wiceminister rozwoju wymienił Chiny, Iran i kraje ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Dodał, że resort opracował też program wspierania i promocji 12 branż. Zapowiedział również kontynuację zapoczątkowanych przez poprzedni rząd programów "GoAfrica" czy "GoChina", do których ma dołączyć jeszcze program "GoIran", w relacjach z którym Polska ma - według niego - "wiele do nadrobienia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • King 2016-01-21 01:22:58
    Nie są w stanie działać skutecznie na istotnych z punktu widzenia naszego eksportu rynkach to muszą postawić zasłonę dymną. Zwiększenie eksportu do Niemiec o 0.5% ma wieksze znaczenie gospodarcze niż wzrost o 1000% eksportu do Burkina Faso. Ale nie punktu widzenia agencji PR reklamującej rząd. Cała para w gwizdek.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA