REKLAMA

Ministerstwo rozwoju przypomina, firmy mają środki transnarodowe do wykorzystania

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 16:22
Ministerstwo rozwoju przypomina, firmy mają środki transnarodowe do wykorzystania Pierwsze nabory wystartowały już w programach transgranicznych (fot. JT/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

· Resort rozwoju przypomina, że polskie firmy i instytucje mogą korzystać z pieniędzy UE, pochodzących z programów transnarodowych.
· Jest to perspektywa finansowa alternatywna do środków krajowych i regionalnych w budżecie UE.
· Na projekty międzynarodowe w programach "Europejskiej Współpracy Regionalnej" zarezerwowano w sumie 700 mln euro w latach 2014-2020

Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju (MR), pierwszy nabór projektów w programie "Europa Środkowa" wystartował jeszcze w ubiegłym roku.

- Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro - zaznaczyło ministerstwo.

Najwięcej zgłoszonych projektów dotyczyło przedsiębiorczości, wspierania innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystania dziedzictwa kulturowego.

Przeczytaj o planowanej wizycie premier Beaty Szydło w Berlinie.

- Z kolei w programie "Interreg Europa" najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W programie "Region Morza Bałtyckiego" najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych - podkreślił resort rozwoju.

- Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskich beneficjentów programami transnarodowymi. Liczę na to, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych naborach. Warto, by polskie instytucje i firmy wykorzystały szansę, jaką niesie udział w tych międzynarodowych projektach - ocenił cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Jak dodał, w przypadku programu "Region Morza Bałtyckiego" zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy 66 polskich partnerów.

- Środki, na które mogą liczyć polscy beneficjenci, to około 12,5 mln euro - podkreślił wiceszef resortu.

Pierwsze nabory wystartowały także w programach transgranicznych "Południowy Bałtyk", "Polska-Saksonia" i "Polska-Słowacja".

- Obecnie trwa ocena tych projektów. W programie "Południowy Bałtyk" złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej perspektywy finansowej. Łączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro. Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony - zaznaczyło MR.

- W ramach programu "Polska-Słowacja" złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad 43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - dodano.

Hamryszczak zauważył, że projekty transgraniczne wspierają nie tylko rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce.

- O ich wyjątkowości świadczy to, że wspierają tworzenie powiązań z instytucjami i firmami z krajów sąsiednich, a przede wszystkim to, że budują i wzmacniają więzi między społecznościami z obu stron granicy. Z uwagi na międzynarodowy charakter projektów, zależy mi na tym, by były to przedsięwzięcia o wysokiej jakości - powiedział wiceminister rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA