REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju zachęca przedsiębiorców do korzystania z międzynarodowych projektów

  • Autor: PAP/JS
  • 21 stycznia 2016 10:38
Ministerstwo Rozwoju zachęca przedsiębiorców do korzystania z międzynarodowych projektów Projekty transgraniczne wspierają rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce (fot. Łukas Plewnia, flickr.com, licencja: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic)

· Polskie instytucje i przedsiębiorcy mogą również korzystać ze wsparcia z programów Interreg.
· W ich ramach realizowane są projekty wspólnie z zagranicznymi partnerami.
· Projekty transgraniczne wspierają rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce.

Polskie instytucje i przedsiębiorcy, obok aplikowania do programów krajowych i regionalnych, mogą również korzystać ze wsparcia z programów Interreg. W ich ramach realizowane są projekty wspólnie z zagranicznymi partnerami.

Najwcześniej nabory rozpoczęły się w programach transnarodowych (współpraca partnerów z kilku/kilkunastu krajów) i programie Interreg Europa (wszystkie kraje UE). Pierwszy nabór projektów w programie Europa Środkowa wystartował już w lutym 2015 r. Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro.

Najwięcej zgłoszono w ramach przedsiębiorczości, wspierania innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystania dziedzictwa kulturowego. Z kolei w programie Interreg Europa najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W programie Region Morza Bałtyckiego najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych.

- Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskich beneficjentów programami transnarodowymi. Liczę na to, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych naborach. Warto, by polskie instytucje i firmy wykorzystały szansę, jaką niesie udział w tych międzynarodowych projektach" - podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. By to zilustrować, wiceminister przytoczył dane o wynikach naboru w programie Region Morza Bałtyckiego. - Zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy aż 66 polskich partnerów - to znacząca liczba. Środki, na które mogą liczyć polscy beneficjenci, to około 12,5 mln euro - poinformował wiceszef resortu..

Pierwsze nabory odbyły się również w programach transgranicznych (dotyczących obszarów położonych bezpośrednio przy granicach) zarządzanych przez stronę polską, tj.: Południowy Bałtyk, Polska-Saksonia i Polska-Słowacja. Obecnie trwa ocena tych projektów. W programie Południowy Bałtyk złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej perspektywy finansowej. Łączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro. Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony. W ramach Programu Polska-Słowacja złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad 43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (33 koncepcje). Z kolei w Programie Polska-Saksonia odbył się nabór na projekty flagowe, mające szczególne znaczenie dla całego obszaru wsparcia. Proces wyboru przebiegał dwuetapowo.

Komitet Monitorujący zatwierdził 5 koncepcji projektów flagowych, a autorzy 4 spośród nich złożyli pełne wnioski o dofinansowanie. W programie Czechy-Polska (zarządzany przez stronę czeską) w wyniku pierwszego naboru do dofinansowania wybrano projekty dotyczące współpracy instytucji i społeczności oraz edukacji i podnoszenia kwalifikacji. Przeprowadzono nabór na projekty parasolowe w ramach Funduszu Mikroprojektów oraz trwa II nabór na projekty flagowe. Termin składania wniosków mija 31 marca 2016 r.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił szczególną rolę projektów transgranicznych. - To projekty wspierające nie tylko rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce. O ich wyjątkowości świadczy to, że wspierają tworzenie powiązań z instytucjami i firmami z krajów sąsiednich, a przede wszystkim to, że budują i wzmacniają więzi między społecznościami z obu stron granicy. Z uwagi na międzynarodowy charakter projektów, zależy mi na tym, by były to przedsięwzięcia o wysokiej jakości - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pecunia non olet 2016-01-22 22:23:06
    Pięknie, nowe programy szkoleń, nowe imprezy integracyjne, wspaniale wyglądają "innowacje nietechnologiczne". Widać że zasada prof. Glińskiego - "cała para w gwizdek" staje się drogowskazem dla armii nowych "beneficjentów" dobrej zmiany. Niech żyje bal !!! A potem bedzie tak jak w Portugalii. Kończą się brukselskie pieniądze na zabawy i zaczyna emigracja - Angola, Dubaj, UK. A my gdzie - chyba tylko na zmywak do Londynu, bo po ostatnich wyczynach naszych "mężów" stanu Niemcy mają nas serdecznie dość.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA