REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju zadowolone. Produkcja odnotowuje lepsze wyniki niż w ubiegłym roku

  • Autor: GP
  • 20 lutego 2017 12:58
Ministerstwo Rozwoju zadowolone. Produkcja odnotowuje lepsze wyniki niż w ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju - sytuacja w gospodarce lepsza niż w ubiegłym roku. (fot.:Ministerstwo Rozwoju/twitter.com)

Ministerstwo Rozwoju, w odniesieniu do danych na temat produkcji przemysłowej opublikowanych przez GUS, optymistycznie podchodzi do kwestii gospodarczych i odnotowuje znaczącą poprawę sytuacji względem ubiegłego roku.

Resort rozwoju skomentował w poniedziałek (20 lutego) nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o produkcji przemysłowej w styczniu, zgodnie z którymi, produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2017 roku była o 9 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku.

- Wynik jest lepszy od oczekiwań - komentował resort Mateusza Morawieckiego. - Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w styczniu wzrosła o 4,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku.

Oceń ministra rozwoju i finansów

Jeśli chodzi o szczegóły, to ministerstwo akcentowało, że w porównaniu ze styczniem 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 30 (spośród 34) badanych działach gospodarki.

Sprzedaż najszybciej rosła w działach produkcji sprzętu transportowego (o 30 proc.), a także wyrobów farmaceutycznych (o 22,1 proc.), zaś najsilniej spadła w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 9,1 proc.).

Jak dane mogą wpłynąć na PKB?

- Dane dotyczące sprzedaży detalicznej, której realny wzrost wyniósł 9,6 proc. w styczniu, sugerują, że zarówno sektor usług, jak i sektory przemysłowy oraz budowlany, pozytywnie wpłyną na wzrost gospodarczy w I kwartale bieżącego roku - prognozowali urzędnicy Ministerstwa Rozwoju.

Jeśli prognozy się sprawdzą, to aktywność w sektorach przemysłowym oraz usługowym powinna być wyższa niż w ostatnim kwartale 2016 roku.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju prognozują, że w lutym 2017 roku, przy jednym dniu roboczym mniej niż przed rokiem, powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA