REKLAMA

Ministerstwo Skarbu istnieje od blisko 20 lat. Jak zmieniała się jego rola?

  • wnp.pl
  • Autor: PTWP - WNP.pl
  • 18 września 2016 13:09
Ministerstwo Skarbu istnieje od blisko 20 lat. Jak zmieniała się jego rola? Dawid Jackiewicz (z prawej) i Andrzej Czerwiński - dwóch, byłych już, ministrów skarbu. (fot. www.msp.gov.pl)

• Szeroko komentowana w mediach dymisja Dawida Jackiewicza nastąpiła miejsce niemal dokładnie w dwadzieścia lata po tym jak powstało Ministerstwo Skarbu Państwa. 
• Od początku było także wiadomym, że nowe ministerstwo pod względem politycznym będzie należało do najcenniejszych łupów. 
• Po dwóch dekadach stało się tworem kadłubowym o minimalnym wpływie na gospodarkę kraju.

Jak przypomina portal WNP.PL w latach 1996/97 na mocy uchwał rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza doszło do wielkiej reorganizacji trybu pracy Rady Ministrów. Dokonano również nowego podziału na ministerstwa. Efektem tego było m.in. utworzenie MSP.

Od początku było także wiadomym, że nowe ministerstwo pod względem politycznym będzie należało do najcenniejszych łupów. To w końcu minister skarbu miał bezpośredni wpływ na obsady setek stanowisk w dużych i małych firmach. Z drugiej strony jednak był też jednym z trudniejszych. Średni okres sprawowania funkcji ministra to zaledwie rok i dwa miesiące, zaś w sumie przez dwie dekady resortem kierowało aż 17 osób ( jako jedyny rolę ministra przez całą kadencję Sejmu pełnił Aleksander Grad).

Od początku pewnym kłopotem dla resortu skarbu było... ministerstwo gospodarki. Bo choć to MSP miało zarządzać spółkami skarbu państwa, to politykę gospodarczą prowadził głównie minister gospodarki. Konsekwencją tego były tarć i brak spójności działań.

Czytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA