REKLAMA

Ministerstwo Środowiska: Zakłady przetwarzania elektrośmieci będą podlegać audytowi

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (JL)/AT
  • 21 września 2016 08:59
Ministerstwo Środowiska: Zakłady przetwarzania elektrośmieci będą podlegać audytowi Lodówki należą do odpadów niebezpiecznych, a nie ma regulacji, jak muszą być wyposażone zakłady mogące prowadzić ich demontaż. (fot.fotolia)

• Ministerstwo Środowiska chce usprawnić kontrolę w organizacjach odzysku i zakładach przetwarzania sprzętów elektrycznych i elektronicznych.
• Pod koniec sierpnia projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do konsultacji społecznych.
• Branża od dawna alarmowała o licznych nieprawidłowościach w systemie zarządzania elektroodpadami.
• Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Szacuje się, że nawet ok. 40 proc. zaświadczeń o dokonanej zbiórce i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce jest fikcyjnych. Kwity wydawane są na sprzęt, który zamiast do profesjonalnego recyklingu, trafia np. na złomowisko. Dlatego przyjęta we wrześniu ubiegłego roku ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym określa, że od 2017 roku wszystkie zakłady przetwarzania i organizacje odzysku będą podlegać corocznemu, niezależnemu audytowi.

Czytaj też: Ministerstwo Środowiska odpowiada na ostre komentarze producentów żywności

Gdyby projekt rozporządzenia został opublikowany w proponowanym brzmieniu oznaczałoby to, że zakłady przetwarzania i organizacje odzysku będą miały kontrolowaną dokumentację dotyczącą m.in. zgodności masy przyjętego zużytego sprzętu oraz odpadów powstałych po ich demontażu z dokumentacją finansową potwierdzającą zakup elektroodpadów oraz przekazanie odpadów do recyklingu i innych procesów odzysku.

Zdaniem Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów „Elektro-Odzysk” propozycja rozporządzenia zmierza w dobrym kierunku, ale powinna być uzupełniona o dodatkowe zapisy zapewniające, że audyty będą mogły rzeczywiście skutecznie rozpoznać nieprawidłowości i poprawić rzetelność funkcjonowania branży.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA