REKLAMA

Ministerstwo: Zmiany dla właścicieli domów jednorodzinnych

  • Autor: PAP/AT
  • 03 czerwca 2017 10:51
Ministerstwo: Zmiany dla właścicieli domów jednorodzinnych Kodeks wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli domów jednorodzinnyche (fot.fotolia)

Właściciele domów jednorodzinnych najszybciej i najbardziej odczują korzyści wynikające z nowych rozwiązań, które znajdą się w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

• Żuchowski przekonuje, że Kodeks wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli domów jednorodzinnych.

• W nowej wersji Kodeksu bezpośredni sąsiedzi będą stroną postępowania zawsze wtedy, gdy za ich płotem wznoszone będą większe inwestycje - powiedział.

• Kodeks przewiduje również uproszczenie samych procedur dla wolnostojących domów jednorodzinnych.

• Wprowadza też zasadę, że prawo zabudowy nie jest elementem prawa własności.

Żuchowski przekonuje, że Kodeks wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli domów jednorodzinnych. "Często skarżą się oni nadzorowi budowlanemu, że za ich płotem, na sąsiedniej działce powstają całe osiedla - i to bez względu na to, czy budowane są na podstawie planu, czy na podstawie decyzji o warunkach zabudowy".

Jak zaznacza, "w nowej wersji Kodeksu bezpośredni sąsiedzi będą stroną postępowania zawsze wtedy, gdy za ich płotem wznoszone będą większe inwestycje". Jeżeli planowana budowa będzie dotyczyła najprostszych inwestycji, np. budynku gospodarczego do 35 m kw., to jedynie inwestor będzie stroną w postępowaniach dotyczących zgody inwestycyjnej.

Kodeks przewiduje również uproszczenie samych procedur dla wolnostojących domów jednorodzinnych o powierzchni całkowitej do 250 m kw., czyli domów, które najczęściej budują Polacy. W przypadku gdy sąsiedzi inwestycji zgadzają się na jej realizację, ich pisemna zgoda pozwoli na uzyskanie milczącej zgody inwestycyjnej, co w konsekwencji przyspieszy wydanie rozstrzygnięcia przez urząd.

Wiceminister uważa, że należy skończyć z praktyką omijania obowiązujących przepisów prawa.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA