REKLAMA

Ministrowie rozmawiali o uciążliwości niektórych inwestycji na granicy polsko-czeskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 12 kwietnia 2017 09:11
Ministrowie rozmawiali o uciążliwości niektórych inwestycji na granicy polsko-czeskiej Prof. Jan Szyszko, minister środowiska RP, spotkał się z Richardem Brabcem, ministrem środowiska Czech (Jan Szyszko, fot.mos.gov.pl)

Szef resortu środowiska Jan Szyszko oraz jego czeski odpowiednik Richard Brabc rozmawiali m.in. na temat uciążliwości przygranicznych inwestycji.

• Szef resortu środowiska Jan Szyszko oraz jego czeski odpowiednik rozmawiali m.in. na temat uciążliwości przygranicznych inwestycji.

• Jedną ze spraw była uciążliwość przygranicznych inwestycji prowadzonych w Polsce i Czechach.

• Polska oczekuje interwencji ws. uciążliwego zapachu z chlewni w miejscowości Krnov.

• Czesi natomiast żądali ograniczenia emisji światła ze szklarni pomidorów w Bogatyni.

Ministerstwo środowiska poinformowało, że do spotkania ministra Szyszki z Richardem Brabcem doszło 7 kwietnia w Pradze. Podczas spotkania omówiono kwestie współpracy polsko-czeskiej w zakresie ochrony środowiska przed planowanymi w maju Polsko-Czeskimi Konsultacjami Międzyrządowymi.

Jedną ze spraw była uciążliwość przygranicznych inwestycji prowadzonych w Polsce i Czechach.

W ub.r. strona czeska skarżyła się na dużą dolegliwość związaną z emisją światła z 10-hektarowej hali szklarniowej znajdującej się w pobliżu kopalni węgla brunatnego w Bogatyni-Zatoniu.

Czytaj też: Od 2018 r. rygorystyczne normy emisyjne dla domowych kotłów węglowych

Ministerstwo poinformowało, że podczas praskiego spotkania minister Brabec podziękował stronie polskiej za działania podjęte w kierunku ograniczenia tego problemu. Resort wyjaśnił, że inwestor zredukował czas naświetlenia w obiekcie o 30-40 proc., a od połowy maja do 10 października światło jest wyłączane. Dodatkowo zostały zainstalowane: specjalna osłona od drogi (od strony Czech) oraz system kurtyn wykonanych z tkanin o bardzo wysokim stopniu nieprzepuszczalności światła. Funkcjonują one od września 2016 r.

"Strona polska zwróciła się natomiast z prośbą o interwencję w sprawie uciążliwości "zapachowej" związanej z działalnością chlewni znajdującej się po stronie czeskiej. Minister Brabec zapewnił podczas spotkania, że strona czeska podjęła już odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu" - dodano w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że chodzi o chlewnię usytuowaną w Karniowie (Krnov).

Szefowie resortów środowiska podczas spotkania rozmawiali też o poprawie jakości powietrza i ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Dyskutowano ponadto o reformie Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) ze szczególnym uwzględnieniem sektora non-ETS (który dotyczy przede wszystkim emisji pochodzących z sektora transportu i rolnictwa).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA