REKLAMA

MIR: Intensyfikacja eksportowa i inwestycyjna firm ważnym wyzwaniem w Planie Morawieckiego

  • Autor: PAP/AT
  • 29 stycznia 2018 11:43
MIR: Intensyfikacja eksportowa i inwestycyjna firm ważnym wyzwaniem w Planie Morawieckiego Na firmy z Polski Wschodniej czeka 100 mln zł (fot.shutterstock)

Intensyfikacja działalności eksportowej i inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw jest jednym z ważnych wyzwań wskazanych w Planie premiera Morawieckiego - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

  • 100 mln zł czeka na przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy chcą zdobyć klientów na zagranicznych rynkach - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
  • Nabór wniosków do tego zadania rozpocznie się 27 lutego br.
  • W tegorocznym konkursie wprowadzono zmiany.

Jak czytamy w komunikacie, ekspansja zagraniczna to dla firmy konkretny zysk - nie tylko bezpośredni wzrostu dochodów, ale również możliwość zdobycia cennego doświadczenia, dostępu do nowych technologii czy nawiązania wartościowych biznesowych relacji.

Wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak wskazał, że "intensyfikacja działalności eksportowej i inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw jest jednym z ważnych wyzwań wskazanych w Planie premiera Morawieckiego". "Potencjał firm z Polski Wschodniej do ekspansji zagranicznej jest bardzo duży. Wiele wyróżniających się pod względem jakości produktów i usług czeka na swoją szansę na zagranicznych rynkach. Wierzę, że z pomocą Programu Polska Wschodnia będzie to łatwiejsze" - ocenił.

W tegorocznym konkursie wprowadzono zmiany. Przedsiębiorca może otrzymać większe dofinansowanie, do 800 tys. zł na wsparcie ekspansji na zagraniczne rynki. Pokryje ona aż 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Czytaj też: Morawiecki: Uproszczenie prawa dla firm, to kwestia najbliższych paru miesięcy

Rozszerzono też katalog kosztów, na które firmy mogą przeznaczyć dotację. Teraz będą mogły sfinansować udział w szkoleniach, wytworzenie materiałów reklamowych i promocyjnych, a także przygotowanie badań i testów produktów przeznaczonych na zagraniczne rynki.

W konkursie mogą uczestniczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Nabór wniosków potrwa do 29 marca br. Kolejna runda naboru w działaniu 1.2 wystartuje w lipcu tego roku.

Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak przypomina ministerstwo, program Polska Wschodnia finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Całkowity budżet Programu to 2 mld euro. Program ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Koncentruje się on na rozwoju przedsiębiorczości oraz istotnych, z punktu widzenia dostępności terytorialnej, inwestycjach w drogi, komunikację miejską i kolej. Do przedsiębiorców skierowane są działania w Osi I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie i rozwój produktów sieciowych, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA