REKLAMA

Mniejsze składki ZUS dla małych firm

  • Autor: AT
  • 06 kwietnia 2017 12:45
Mniejsze składki ZUS dla małych firm Firmy o niskich przychodach zapłacą mniejsze składki (fot.fotolia)

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt "Małe przychody – mały ZUS", który przewiduje nową, obniżoną, najniższą wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia.

• Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy zmniejszający obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach.

• Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

• Mali przedsiębiorcy mają płacić obniżone składki co miesiąc, ale raz na rok będą musieli złożyć rozliczenie roczne.

• Jeśli suma miesięcznych składek jest niższa niż wynikałoby to z sumy rocznych przychodów, konieczna będzie dopłata.

• Z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje nową, obniżoną, najniższą wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. złotych.

- Podstawa wymiaru składek będzie proporcjonalna do przychodu tak, aby w momencie osiągnięcia progu równała się ona obecnej, tj. 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju.

Czytaj też: Rząd przyjął projekt dot. wpłat dla ZUS jednym przelewem

Projekt ustawy powstał w Ministerstwie Rozwoju przy wykorzystaniu założeń przedstawionych przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego pod przewodnictwem posła Adama Abramowicza.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA