REKLAMA

MON kupuje rakiety Patriot. Osiem zestawów do 2020 roku

  • Autor: GP
  • 07 września 2016 11:55
MON kupuje rakiety Patriot. Osiem zestawów do 2020 roku Rakiety Patriot to amerykański system do zwalczania celów powietrznych. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• MON zapytał stronę amerykańską o zakup rakiet Patriot.
• Wedle informacji płynących z targów zbrojeniowych w Kielcach, do 2020 roku osiem jednostek tego systemu ma trafić do Polski.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapytało w korespondencji dyplomatycznej stronę amerykańską o ofertę obrony powietrznej, którą często określa się mianem Patriot, od nazwy rakiet. W zapytaniu kluczowa była kwestia oferty handlowej tych zestawów.

Wedle ustaleń portalu niezalezna.pl chodzi o zakup ośmiu zestawów Patriot. Terminem realizacji tego zamówienia ma być rok 2020.

Jest to jedna z ważniejszych informacji, które upubliczniono w czasie trwania XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. MON jest strategicznym partnerem tej imprezy, na której wystawia się polski przemysł zbrojeniowy. Salon jest też objęty patronatem prezydenta RP.

Oceń ministra obrony narodowej

Antoni Macierewicz, właśnie po trwającym w Kielcach spotkaniu, ma przedstawić szczegóły przygotowywanego programu modernizacji polskich sił zbrojnych. Kontrakt, na rakiety Patriot będzie najprawdopodobniej częścią tego programu.

W lipcu Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i firma Raytheon (amerykański koncern zbrojeniowy) podpisały List Intencyjny o współpracy. Porozumienie partnerstwa pomiędzy firmami włączyło PGZ w strukturę łańcucha dostaw amerykańskiego koncernu.

Były minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak (PO) we wtorek (6 września) wyrażał swoje zdziwienie, że kierownictwo MON nie podejmuje konkretnych decyzji zmierzających do reformy polskiej armii.

- Czekam na 15 września - tłumaczył Siemoniak w Polskim Radiu. 15 września kierownictwo MON ma właśnie przedstawić kierunki modernizacji Wojska Polskiego. - Mam nadzieję, że minister Macierewicz i jego otoczenie przestaną atakować poprzedników, a zaczną podejmować decyzje.

Siemoniak liczył, że w gdy rok temu opuszczał MON jako minister i przekazał resort Antoniemu Macierewiczowi, ów nie zmienił zasadniczo kierunków reformy polskiego wyposażenia zbrojeniowego.

Siemoniak zapytany, czy wybiera się do Kielc na Targi Zbrojeniowe, w których dużą obecność ma polski przemysł obronny, zaprzeczył. Stwierdził, że w Kielcach był pięć lat z rzędu jako minister obrony narodowej. W tym roku wybrał Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA