REKLAMA

MON szuka inwestycji ofensywnych. Będzie system Homar

  • Autor: GP
  • 21 grudnia 2017 11:15
MON szuka inwestycji ofensywnych. Będzie system Homar Siły artyleryjskie Wojska Polskiego korzystają zwłaszcza ze sprzętu z lat 70. i 80. XX wieku (fot. twitter.com/DGeneralneRSZ)

Wiceminister Tomasz Szatkowski zapewnia, że w modernizacji sił zbrojnych przyszedł czas na wojska ofensywne. MON negocjuje zakup systemu artylerii Homar.

W czwartek (21 grudnia) wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski uchylił rąbka tajemnicy o planach zbrojeniowych dla Wojska Polskiego, które Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) przygotowuje na nadchodzące miesiące.

Część opinii publicznej, w tym opozycja ostro atakuje  MON za brak sukcesów w negocjacjach i zakupach nowego sprzętu.

Sytuacja po wypadku lotniczym, do którego doszło w pierwszej połowie tygodnia też nie poprawia sytuacji. Przypomnijmy, że samolot MIG-29, to konstrukcja rosyjska, a znaczna część polskiej floty powietrznej to właśnie samoloty tego typu.

Więcej o wypadku przeczytasz tutaj.

Wiceminister Szatkowski w rozmowie z programem Polskie Radio 24 zaznaczał, że sytuacja nie jest tak zła, jak kreśli to opozycja, jednocześnie przyznał, że konieczne są zakupy.

- W nowych planach obronnych położyliśmy dużo większy akcent na element uderzeniowy - mówił o szykowanych przetargach na sprzęt wojskowy polityk. - Negocjujemy system Homar, który będzie miał największy potencjał rażenia z naszego arsenału. Trwają trudne negocjacje z partnerem amerykańskim - ocenił.

Jeśli negocjacje uda się sfinalizować to do polskiego wojska trafi około 160 baterii artyleryjskich z tym systemem ostrzału typu ziemia-ziemia. Broń może miotać pociski na odległość około 40 km. Jest to broń produkcji amerykańskiej.

Będzie to bardzo potrzebna modernizacja polskiego arsenału. Obecny trzon w Polsce to broń wywodząca się jeszcze z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. To 122-milimetrowe haubice 2S1 Goździk oraz 152-milimetrowe armatohaubice Dana. W jednostkach są także nieco młodsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, pochodzące z lat dwutysięcznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • xdeqw 2017-12-22 15:42:56
    MON szuka inwestycji ofensywnych a na zdjęciu system defensywny służący do minowania xdREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA