REKLAMA

Moody’s zmieni ratingi. Co zrobi z Polską?

  • Autor: GP/PAP
  • 09 września 2016 11:48
Moody’s zmieni ratingi. Co zrobi z Polską? Ostatni raz Moody's przyglądał się polskiej gospodarce w maju. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Agencja Moody's w piątek (9 września) po południu będzie zmieniać rating dla ocenianych państw.
• Możliwe, że obniży też rating Polski.
• W maju Moody’s nie obniżył ratingu polski, ale prognozę dla naszego kraju ustalił na negatywną.
• Moody’s to jedna z trzech kluczowych agencji ratingowych na świecie.

W piątek (9 września) po południu agencja Moody's ma ogłosić ocenę wiarygodności Polski. Przewiduje się, że Polska tym razem spadnie w rankingu agencji.

Bogusław Grabowski, ekonomista, były wicewojewoda łódzki i członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998 do 2004, na antenie TOK FM komentował: - W żadnym normalnym kraju nie zmienia się, co kilka miesięcy, ustawy na niekonstytucyjną. Mamy też projekt budżetu, który… delikatnie mówiąc, jest jak chodzenie po linie - powiedział.

Rząd wypowiadał się o ratingach w maju, gdy Moody’s podejmował temat Polski ostatnio.

- Nie dopatrywałbym się żadnych przesłanek ekonomicznych, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ratingu Polski – mówił wówczas Rafał Bochenek. - Polska jest stabilnie, dobrze rozwijającym się krajem na ścieżce wzrostu gospodarczego. Również inwestuje u nas wiele zagranicznych firm, czego przykładem jest chociażby firma Mercedes, która zlokalizuje swoją fabrykę na południu Polski - wyjaśniał.

Od wiosny sytuacja ekonomiczna Polski nie zmieniła się znacznie.

Czytaj: Nowy plan Mateusza Morawieckiego, zmieni przepisy o pracy

Agencja ratingowe to podmioty przygotowujące prognozy ekonomiczne dla najistotniejszych gospodarczych graczy świata (banków, grup kapitałowych , inwestorów). Ich ocena wiarygodności gospodarczej kraju jest kluczowa dla funkcjonowania gospodarek państw ocenianych.

Polska, od przejęcia rządów przez PiS, jest baczniej obserwowana przez agencje światowe. Powodem takiego stanu rzeczy jest alternatywna wobec poprzedników wizja gospodarcza PiS dla kraju i trwający w Warszawie spór o Trybunał Konstytucyjny. Agencje oceniają też stabilność prawną danego kraju, jako jeden z elementów oceny wiarygodności ekonomicznej.

Agencja Moody’s zatrudnia około 4300 osób na całym świecie i obecna jest w 26 krajach. Moody’s, Fitch Ratings i Standard & Poor's tworzą triadę najistotniejszych agencji ratingowych na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA