REKLAMA

Morawiecki: 3 miliardy na innowacyjne pomysły i start-upy, w tym roku

  • Autor: GP
  • 16 listopada 2016 14:30
Morawiecki: 3 miliardy na innowacyjne pomysły i start-upy, w tym roku Mateusz Morawiecki we wtorek (15 listopada) przekonywał, że działania gospodarcze ruszą w pełni w 2017 roku. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Mateusz Morawiecki przypomniał, że 3 miliardy złotych, jeszcze w tym roku, wesprze innowacje i przedsiębiorczość.
• Wraz z tymi funduszami przygotowywane jest wsparcie dla zaczynających działalność gospodarczą. Morawiecki chce wyciągać małych przedsiębiorców z szarej strefy.
• Kolejne ułatwienia, które zobaczymy w 2017 roku, mają być skierowane w stronę wynalazców.

Mateusz Morawiecki w środę (16 listopada) był pytany o posunięcia rządu w temacie gospodarki. Mija dokładnie 365 dni od kiedy Beata Szydło i jej ministrowie przejęli ster w kraju. Morawiecki w tym czasie zajął dwa, kluczowe dla państwa, stanowiska - ministra rozwoju i ministra finansów.

Polityk w rozmowie w Polskim Radiu zapowiedział, że jeszcze w tym roku ruszą pomoce na start dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Będą miały postać funduszu wsparcia w wysokości 3 miliardów złotych. Ta inicjatywa będzie możliwa do wykorzystania jeszcze w tym roku przez przyszłych przedsiębiorców.

Dopytywany o kolejne kroki gospodarcze Morawiecki odpowiadał:

- Pracujemy nad wariantami ulg na start - wypowiedź padła na antenie Polskiego Radia. - Jednak nie ma jeszcze decyzji w tym temacie. Jest gotowa ustawa o innowacji i tam będą zapowiedziane ulgi na innowacje.

Czytaj: Premier przekonywała, że gospodarcze spowolnienie to tylko chwilowa zadyszka

W kontekście otwierania nowej działalności gospodarczej przez Polaków, Morawiecki zapewnił, że trwają prace nad tzw. "małą działalnością". To forma działalności gospodarczej, która będzie skierowana do osób zarabiających miesięcznie np. 3 000 zł. Dla takich osób obciążenia wynikające z prowadzenia działalności pochłaniają praktycznie połowę zysków.

- Nasze działania mają wyciągnąć takie osoby z szarej strefy - doprecyzował wicepremier. Naturalnie musi to się łączyć z proponowanymi ulgami, jeśli nawet nie ze zwolnieniem okresowym z płacenia składek.

- Pracujemy nad tą propozycją - dodawał Morawiecki. - To kwestia tygodni, może dwóch miesięcy - zarysował perspektywę czasową premier.

Analogiczne propozycje Morawiecki i resort rozwoju mają przygotować dla osób próbujących wykazać się w materii wynalazków. Prowadzący audycję dziennikarz przypominał, że obecnie w Polsce często łatwiej jest uzyskać dofinansowanie zza granicy, niż próbować szczęścia w polskiej procedurze patentowej.

Czytaj: Powstanie nowa agencja ds. inwestycji i handlu

- Pracujemy nad wariantem przyspieszonej amortyzacji - zapowiedział Morawiecki. Przez amortyzację rozumie się wsparcie finansowe dla wynalazcy. - To może pozwolić przedsiębiorcom na zakupy np. innowacyjnych linii produkcyjnych.

Wicepremier zapowiedział, że w resorcie mówi się o wsparciu w wysokości np. 50 000 zł.

Mateusz Morawiecki jest koordynatorem polityki gospodarczej rządu. Polityk nie tylko koordynuje pracę Ministerstwa Rozwoju (powstałego z resortu gospodarki i rozwoju regionalnego), ale i Ministerstwa Finansów. Jest też szefem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA