REKLAMA

Morawiecki: Budowanie rozwoju w oparciu o kapitał zagraniczny za błąd

  • Autor: GP
  • 27 lipca 2016 11:53
Morawiecki: Budowanie rozwoju w oparciu o kapitał zagraniczny za błąd Mateusz Morawiecki, nim został wicepremierem i ministrem rozwoju z sukcesem prowadził bank. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

● Mateusz Morawiecki twierdzi, że Polska rozwijała się na kredyt, zagraniczny kredyt.
● Minister rozwoju krytykuje takie gospodarcze podejście. Ocenia, że Unia Europejska broni, agresywną polityką wobec Polski, interesów wielkiego kapitału.
● O dotychczasowej polityce wobec Unii mówi "Do Brukseli zbyt często jeździliśmy z białą flagą".

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju udzielił wywiadu Telewizji Trwam. Polityk w rozmowie odniósł się do sytuacji Polski wobec UE i krajów, które tworzą trzon Wspólnoty. Wywiad emitowano we wtorek (26 lipca).

W ocenie polskiej polityki gospodarczej ostatnich dwóch dekad Morawiecki stwierdził, że popełniono jeden zasadniczy błąd.

- W dużym stopniu rozwijaliśmy się na kredyt przez ostatnie dwadzieścia sześć lat - ocenił Morawiecki.

Czytaj: Możliwa jest prowokacja wobec Mateusza Morawieckiego

- Postawiliśmy prawie wyłącznie na kapitał zagraniczny - mówił dalej polityk na antenie katolickiej telewizji. - On, w przypadku sklepów wielkopowierzchniowych, opanował 90 do 95 proc. rynku. Gdy teraz chcemy opodatkować sklepy, to podniósł się krzyk w Brukseli i uważamy, że jesteśmy dyskryminowani. Podobnie jak polityka klimatyczna. Nie jesteśmy winni, że energetykę oparliśmy o węgiel.

Od tego tematu Morawiecki przeszedł do relacji, które łączą Warszawę i Brukselę. Zaogniły się one w ostatnim roku, od kiedy PiS rozpoczęło realizację swojego programu wyborczego.

- Do Brukseli zbyt często jeździliśmy z białą flagą - mówi polityk. - Tam trzeba twardo negocjować. Tak jak bardzo twardo negocjuje Piotr Naimski. To ogromne pole do działań dla nas.

Polityk przytacza też przykład.

- Polskie firmy, które eksportują okna połaciowe są dyskryminowane od lat przez monopolistę, a Komisja Europejska nie reaguje. Polskie firmy, które w pocie czoła wypracowują wartość dodaną nie tylko nie mają żadnej pomocy, ale są przygniecione potęgą monopolistyczną konkurenta z Europy Zachodniej. My staramy się przeciwdziałać tego typu przypadkom, ale nie jest to łatwe.

Sytuacja między polskim rządem, a Komisją Europejską pogorszyła się najbardziej od grudnia, wraz z nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Czytaj: Minister rozwiązał niemiecki problem Ursusa

Ministerstwo Rozwoju, którym Morawiecki kieruje, przygotowało i przedstawiło do konsultacji społecznych Program Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier Morawiecki jest kluczową postacią tego rządowego projektu.

Kolejną ważną inicjatywą resortu w ostatnich miesiącach jest gospodarcza ofensywa na zagranicę.

- W porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przygotowujemy reformę całej dyplomacji gospodarczej, w tym Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - zaznaczył wiceszef Ministerstwa Rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA