REKLAMA

Morawiecki: Być może w ciągu 5-10 lat wejdziemy do strefy euro

  • Autor: PAP
  • 14 października 2016 10:57
Morawiecki: Być może w ciągu 5-10 lat wejdziemy do strefy euro Kiedy Polska wejdzie do strefy euro? (Fot. Metropolico.org/flickr, lic. CC BY-SA 2.0)

- Lepiej dla Polski byłoby nie wchodzić do strefy euro na tym etapie konwergencji. Jeśli wszystko pójdzie fantastycznie, nastąpi to w ciągu 5-10 lat - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji NBP w Warszawie.

- Na tym poziomie konwergencji, w kontekście optymalnej strefy monetarnej (...) prawdopodobnie lepiej dla nas byłoby nie wchodzić do strefy euro - mówił.

- Być może, jeśli wszystko pójdzie fantastycznie, w ciągu 5-10 lat. Wciąż jesteśmy do tego zobligowani i to rozumiemy. Ale brak konwergencji wskazuje na ogromne ryzyka w kontekście tzw. optymalnej strefy monetarnej - dodał. Ocenił przy tym, że strefa euro nie jest optymalną strefą monetarną.

- Niektórzy twierdzą, że powinniśmy wejść do strefy euro, ale z drugiej strony jest pytanie, czy strefa euro to część rozwiązania czy część problemu? Gdy się ogląda strefę euro, coraz więcej ekonomistów - wbrew temu, co się mówiło kilka lat temu - mówi, że nie jest to optymalna strefa, że to część problemu, a nie rozwiązania - mówił.

- Dziś znajdujemy się w epoce wielkich nierównowag. Poszukujemy nowego normalnego świata. To, co obserwujemy obecnie, ten rodzaj nierównowagi, jest daleki od optymalności. Musimy znaleźć nowy poziom równowagi. My, kraje Europy Środkowej, musimy stanowić część rozwiązania, a nie problemu - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zabiegowiec 2016-10-14 22:11:34
    Powiem tak. Albo ta polityka polskiego rządu jest wytworem geniuszu albo skutkiem mocnego chwytu masonerii za nabiał. Mam na myśli CETĘ, TIPP itp. "toksyczne produkty finansowe". Obyśmy po tym "cofnięciu się o krok" mieli czas i szansę na wykonanie tych 2 do przodu...



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA