REKLAMA

Morawiecki chwali wyniki budżetu. "Pozwoliły sfinansować wydatki społeczne"

  • Autor: PAP/KDS
  • 31 października 2017 15:32
Morawiecki chwali wyniki budżetu. "Pozwoliły sfinansować wydatki społeczne" Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek (31.10) najnowsze dane na temat budżetu (fot. Twitter/Ministerstwo Finansów)

3,8 mld zł - tyle wynosiła po wrześniu nadwyżka budżetowa. Najnowsze dane we wtorek (31.10) przedstawił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Resort prognozuje, że na koniec 2017 r. deficyt budżetu wyniesie ok. 30 mld zł.

• Z opublikowanych we wtorek (31.10) danych wynika, że dochody w 2017 r. (styczeń-wrzesień) wyniosły 262,3 mld zł, czyli 80,6 proc. całorocznego planu, a wydatki 258,5 mld zł, czyli 67,2 proc. całorocznego planu.

• Wskazano, że dochody z VAT po wrześniu br. były wyższe o 23,3 proc. wobec tego samego okresu w ubiegłym roku.

• Morawiecki podkreślił, że deficyt sektora finansów publicznych po wrześniu tego roku wyniósł ok. 1 mld zł.

Resort poinformował, że budżet państwa zanotował na koniec września 3,8 mld zł nadwyżki. - Mamy sytuację taką, jakiej nie mieliśmy w ciągu ostatnich lat. Ostatnia nadwyżka w budżecie państwa zarejestrowana była w 2007 roku, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości jeszcze odpowiadał za budżet. Potem było już coraz gorzej - powiedział na konferencji prasowej wicepremier Morawiecki.

Wicepremier przypomniał, że deficyty budżetowe z lat: 2009, 2010, 2011, 2012 właściwie w każdym z tych lat z wyjątkiem 2015 r. przekraczały 3 proc.

źródło: Twitter/Ministerstwo Finansów

- W roku 2009 deficyt całego sektora finansów publicznych oscylował wokół 100 mld zł. A w 2010 r. było to nawet 110 mld zł, przy czym PKB wtedy wynosił około 1 bilion 300 mld, czyli w proporcji do PKB ten deficyt całego sektora finansów publicznych wynosił około 7,5 proc., czyli był zdecydowanie wyższy deficyt całego sektora finansów publicznych i całego budżetu państwa również - tłumaczył Morawiecki.

Odnosząc się do aktualnych wyników budżetowych wicepremier powiedział: - Te bardzo dobre wyniki pozwoliły nam sfinansować bez problemu nasze wydatki społeczne.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o program 500 plus - te wydatki są wyższe niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku, ponieważ program rozpoczął się dopiero od kwietnia 2016 roku. - Czyli zdecydowanie wyższe wydatki na 500 plus, oraz inne cele społeczne też są wyższe. W 2018 roku na wydatki społeczne pójdzie około 55 mld zł więcej niż w roku 2015, czyli w ostatnim roku rządów naszych poprzedników - dodał Morawiecki.

Zdaniem Morawieckiego dochody z VAT na koniec 2017 roku mogą być wyższe od wcześniejszych prognoz i wynieść 153 mld zł, czyli o ok. 10 mld zł więcej niż wcześniej prognozowano.

Wicepremier ocenił, że dochody podatkowe w tym roku bardzo ładnie rosną. Poinformował, że po wrześniu tego roku dochody z VAT kształtują się na poziomie 119 mld zł. Dodał, że według wstępnych danych za październik to już 132 mld zł.

Morawiecki poinformował, że wydatki inwestycyjne w trzecim kwartale tego roku mogą przekroczyć 5 proc.

- Według danych, które do mnie spływają mogę powiedzieć, że uważam, że w trzecim kwartale wydatki inwestycyjne mają szansę przekroczyć 5 proc., podczas gdy za dwa kwartały był to niecały 1 proc., a więc znaczące przyspieszenie wydatków inwestycyjnych - mówił szef resortu finansów.

Zdaniem wicepremiera za parę miesięcy zobaczymy coraz to bardziej pozytywne dane z obszaru inwestycji, w tym również i dla jednostek samorządu terytorialnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA