REKLAMA

Morawiecki: Dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym

  • Autor: PAP/JS
  • 05 października 2016 16:21
Morawiecki: Dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym Minister rozwoju wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii elektrycznych do samochodów firmy LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem (fot. MR/twitter)

Dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym, nas interesuje przede wszystkim jakość tego wzrostu – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, komentując informację o tym, że Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 3,2 proc. z 3,7 proc.

Podczas konferencji prasowej wicepremier był pytany o opinię dot. obniżenia przez Bank Światowy prognoz wzrostu PKB Polski w br. do 3,2 proc. z 3,7 proc.

- Nam zależy, żeby wzrost gospodarczy służył przede wszystkim polskim obywatelom. Wzrost gospodarczy jest miarą niedoskonałą, zwłaszcza wzrost PKB - mówił minister rozwoju.

Tłumaczył, że zwykle wysokie PKB to bardzo dobry sygnał. - Ale jeśli to PKB jest wyższe w oparciu o zadłużenie, a zwłaszcza w oparciu o zadłużenie wyłącznie zagraniczne i to krótkoterminowe, to wówczas to zadłużenie potrafi być niebezpieczne - tak jak to się stało w przypadku krajów południa Europy - mówił.

Czytaj też: Morawiecki: Deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB priorytetem

Dodał, że dla Polski PKB nie jest "bożkiem absolutnym". - Nas interesuje przede wszystkim jakość tego wzrostu. Wierzę, że przez budowę nowoczesnych zakładów pracy i tworzenie wysokowykwalifikowanych miejsc pracy budujemy podwaliny pod długofalowy rozwój gospodarczy - mówił.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku do 3,2 proc. z 3,7 proc, oczekiwanych w kwietniu- wynika z przedstawionego w środę jesiennego raportu BŚ.

W latach 2017 i 2018 tempo wzrostu PKB w Polsce może przyspieszyć odpowiednio do 3,4 i 3,5 proc. za sprawą spodziewanego "odbicia w inwestycjach" - dodaje BŚ w komunikacie. Bank Światowy prognozuje też, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniesie 2,1 proc. PKB, a w 2017 r. wzrośnie do 2,9 proc. PKB.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA