REKLAMA

Morawiecki: Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji

 • Autor: bad/PAP
 • 10 czerwca 2016 15:56
Morawiecki: Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji Zdaniem wicepremiera Morawieckiego "jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji". For. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Wielkie dzieło naprawy Polski ma na celu przywrócić jej podmiotowość - przekonywał w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt". Ocenił, że "jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji".

"Możemy podjąć się sami tego wielkiego dzieła naprawy Rzeczpospolitej; tego dzieła, które ma za zadanie przywrócić Rzeczpospolitej przede wszystkim jej podmiotowość" - podkreślił szef resortu rozwoju. Dodał, że "jesteśmy w takim miejscu, w którym mamy szansę tę podmiotowość odzyskać", ale jednocześnie - jak zaznaczył - "jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji".

"Dzisiaj rzeczywistość gospodarcza polega na tym, że te kraje, które są zdecydowanie silniejsze, próbują i udaje im się to świetnie przez ostatnie 100 lat, przedłużyć dalej tę swoją siłę poprzez odpowiednie mechanizmy" - powiedział Morawiecki.

Minister rozwoju mówił o swobodzie przepływu osób, towarów, kapitału i usług w Unii Europejskiej. "Te trzy (swobody: towarów, osób, kapitału), które świetnie wspierają rozwój gospodarczy krajów już bardzo dojrzałych, (...) one fantastycznie działają. Ta czwarta swoboda - przepływu usług - która polskim przedsiębiorcom mogłaby się bardzo przysłużyć, cały czas nie działa" - zauważył.

"W związku z tym mamy do czynienia z taką sytuacją, że nawet zasadnicze, fundamentalne prawa związane z istnieniem Unii Europejskiej, są wykonywane głównie w taki sposób, który służy tym silniejszym (państwom)" - podkreślił wicepremier.

W piątek rozpoczął się 6. Kongres "Polska Wielki Projekt", debata o wyzwaniach, które stoją przed Polską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Andrzej Leśniak 2016-06-11 18:34:52
  Bez drugiego sortu nic takiego się nie uda. Chyba, że uda się wymodlić rozwój. Pomniki kaczyńskich to tez będzie rozwojowy impuls.
 • Podatnik 2016-06-11 00:22:29
  Należy podziwiać biegłość socjotechniczną jaką ten bankster uzyskał dzięki Opus Dei. Te piekne słowa, okrągłe frazesy i całkowita nieznajomość realiów krajowego przemysłu. Rysuje się zabójczy sojusz krajowych "finansistów" ze SKOK'ów i kościelnych "pralni" z którymi nawet papież Franciszek nie może sobie poradzić. Kolonializm pod przykryciem "suwerennościowej" retoryki.
 • wdzivny 2016-06-10 20:14:20
  Cierpnie skóra nad tą podmiotowościa PiS. Wszystkie opcje jak dotąd nie dbały o jakąś podmiotowość Polski, ale głównie o podmiotowość osiągania jaknajwięcej korzyści indywidualnej dla siebie i w tym celu tzw. elita zmienia chorągiewkę na taką, która zapewni im maksimum korzyści. Wagońcie wszystkich emerytów z Sejmu po odsiedzianej 2 kadencji, bo skoro nic nie robili, to nadal nic robić dla Polski, tj. dla Polaków, nie będą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA