REKLAMA

Morawiecki na Białorusi: Spotkanie z Łukaszenką i gospodarcze ocieplanie relacji

  • Autor: GP
  • 24 października 2016 09:32
Morawiecki na Białorusi: Spotkanie z Łukaszenką i gospodarcze ocieplanie relacji Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z rządem białoruskim. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Mateusz Morawiecki udał się z wizytą na Białoruś.
• Spotka się w Mińsku m.in. z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.
• Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Białorusią.

W poniedziałek (24 października) wiceminister Mateusz Morawiecki odwiedza Białoruś. Przyczynkiem do gospodarczej wizyty wicepremiera, ministra finansów i rozwoju w Mińsku jest mijająca w tym roku rocznica 25 lat od ogłoszenia niepodległości tego kraju. Białoruś uzyskała państwowość po rozpadzie ZSRR.

To również rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Białorusią.

W programie wizyty Mateusza Morawickiego u naszego wschodniego sąsiada są rozmowy z kluczowymi politykami w Mińsku: prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym.

Wraz z wicepremierem do Mińska udaje się delegacja rządowa, która przeprowadzi IV posiedzenie Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej.

Ministerstwo Rozwoju w zapowiedzi wizyty wicepremiera przypominało, że "polski rząd podjął działania sprzyjające zacieśnieniu stosunków polsko-białoruskich".

Czytaj: Wizytę Morawieckiego w Mińsku poprzedziło spotkanie szefów MSZ obu krajów

Unia Europejska, od lat próbuje wpływać polityką ekonomiczną na reżim w Mińsku. Po fiasku sankcji uznano, że zastosowana taktyka nie przynosi efektów stąd zmiana na linii Europa-Białoruś.

- Polska jest obecnie – według danych za pierwsze półrocze 2016 r. – trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem - przypomina na swoich stronach internetowych Ministerstwo Rozwoju. - Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym rynkiem eksportowym. To dobry punkt startowy do rozwoju współpracy, handlu i inwestycji, które mogą pogłębić i stabilizować wzajemne relacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA