REKLAMA

Morawiecki: Nie będzie jednolitego podatku

  • Autor: GP
  • 21 grudnia 2016 08:40
Morawiecki: Nie będzie jednolitego podatku Mateusz Morawiecki kieruje pracami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. (fot.:Ministerstwo Rozwoju.twitter.com)

• Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) wycofał się z propozycji jednolitego podatku.
• Mateusz Morawiecki uzasadniał, że wszechstronnie przeanalizowano „za" i „przeciw".

W środę (21 grudnia) Ministerstwo Finansów podało informację o zakończeniu prac nad jednolitym podatkiem w ramach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. To ciało opiniujące propozycje finansowo-gospodarcze przy rządzie.

Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM i wicepremier podkreślił w oświadczeniu wydanym i opublikowanym na stronach Ministerstwa Finansów:

- Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego.

Dalej w oświadczeniu można przeczytać:

- Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców. Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji. Praca Przedsiębiorców wiąże się z licznymi ryzykami oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie, np. umowy o pracę – stwierdził wicepremier Mateusz Morawiecki.

W notce uzasadniającej podjętą decyzję Ministerstwo Finansów chce uciąć wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności.

- W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego, podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą - doprecyzowano.

W dalszej części pisma można przeczytać, że mimo wycofania się z jednolitego podatku zostaną obniżone podatki CIT, podjęte będą starania uproszczenia relacji miedzy obywatelem a skarbówką, a priorytetem rządu będą działania wspierające uczciwą konkurencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA