REKLAMA

Morawiecki: Polska potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl/JS
  • 30 marca 2016 22:29
Morawiecki: Polska potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu Morawiecki uważa, że Polsce potrzebna jest neoindustrializacja (Fot. PTWP)

Potrzebujemy rozwoju nowoczesnego przemysłu o jak największej wartości dodanej. Chcemy zaszyć jak najwięcej wiedzy w naszych produktach i usługach - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki na spotkaniu z radą Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Wśród czynników , które ograniczają perspektywy rozwoju kraju, wicepremier wymienił łączny dług (publiczny i prywatny) w relacji do PKB na poziomie 150-160 proc., a więc jeden z najwyższych w Europie Wschodniej, brak wystarczających oszczędności, brak możliwości nieponoszenia kosztów emisji CO2 w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, perspektywę wyczerpania się największych środków unijnych ciągu 5-6 lat oraz wyczerpujące się zdolności firm do adaptacji technologii, głównie z zagranicy.

- W efekcie wpadliśmy w kilka pułapek, w tym np. pułapkę rozwoju zależnego, która sprawia, że na koniec 2015 roku traciliśmy aż 1,3 bln zł, czyli dwie trzecie PKB, w ramach dywidend płaconych przez przedsiębiorstwa za granicę - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, pracownik w Polsce pracuje w roku przeciętnie 2 tys. godzin, podczas gdy w Niemczech jest to 1350 godzin, a w Holandii 1320 godzin. - A jednocześnie marże na produkty wytworzone przez tych pracowników są wciąż na Zachodzie nawet 3-4 razy wyższe niż w Polsce - dodał.

Czytaj też: Morawiecki zdejmie ciężar biurokracji z polskich firm

Wicepremier wyjaśnił, że mówiąc o reindustrializacji w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma tak naprawdę na myśli „neoindustrializację”. - Potrzebujemy rozwoju nowoczesnego przemysłu o jak największej wartości dodanej. Chcemy zaszyć jak najwięcej wiedzy w naszych produktach i usługach - mówił.

Wicepremier po raz kolejny podkreślił, że słabością Polski w zakresie niedostatecznej innowacyjności jest nieumiejętność skutecznego połączenia światów nauki i biznesu. - Mamy świetne ośrodki badawcze i wspaniałych naukowców, ale miarą ich sukcesów powinna być komercjalizacja - przekonywał.

Czytaj całość tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Hehe 2016-03-31 07:34:29
    Baaardzo mądry ten pan minister. Baaardzo. Zna tyle trudnych słów...
  • Kuruc 2016-03-31 00:54:55
    Tysiące pięknych słów, i zawsze jedno zakończenie - "...konkrety podam za pół roku ...." Ten facet niczego sam nie wymyślił, a co dopiero wyprodukował. Komercjalizacja to dla niego piękne, modne słówko. Wiceministrem od postępu technicznego jest u niego kościelny filozof (i to nie z Opus Dei). Jego zasada życiowa to "cała para w gwizdek".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA