REKLAMA

Morawiecki: Program wzmocnienia oszczędności w ciągu 2-3 miesięcy

  • Autor: PAP/jm
  • 16 maja 2016 23:14
Morawiecki: Program wzmocnienia oszczędności w ciągu 2-3 miesięcy - W ramach prac nad programem pobudzania oszczędności będą zaproponowane zmiany w III filarze emerytalnym - informuje minister Mateusz Morawiecki.(fot. PTWP)

- W ciągu 2-3 miesięcy rząd zaproponuje przekrojowy program wzmocnienia polskich oszczędności - zapowiedział w poniedziałek (16 maja) Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.

Jednym z filarów "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" ministra Mateusza Morawieckiego, który został przedstawiony w lutym, jest przyciągnięcie kapitału, ale także pobudzenie oszczędności wewnętrznych.

- W ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy zaproponujemy taki bardzo przekrojowy program wzmocnienia polskich oszczędności zarówno poprzez fundusze emerytalne, poprzez mechanizmy oszczędzania w bankach, firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych wszelkiego rodzaju - bezpiecznych, które budują długoterminowe oszczędności - mówił Morawiecki podczas dyskusji nad "Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Fundację Solidarności Dziennikarskiej i Klub Ronina.

Wskazał, że w taki sposób tworzy się bogactwo wewnętrzne nieuzależnione od zagranicy.

Wicepremier poinformował, że w ramach prac nad programem pobudzania oszczędności będą też zaproponowane zmiany w III filarze emerytalnym. - Te trzy elementy: IKE, IKZE i PPE prawie wcale nie działają. Łącznie kapitału zgromadzonego tam jest ok. 11,5 mld zł. Co to jest, jak my rocznie na ZUS wydajemy 200 mld zł? - powiedział szef resortu rozwoju.

Według niego należy zdecydowanie rozbudować trzeci filar emerytalny poprzez różne mechanizmy, których będą dotyczyć przygotowywane propozycje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2016-05-16 23:49:10
    Piękny podział pracy: Rząd "Demokratycznej Wiekszości" rozdaje: - 500+, emerytury, PGG, frankowicze, stocznie, kanały. Super pensje dla asystentów p. Beci i pociotków asystentów którzy realizują tą wspaniałą "dobrą zmianę". Zwykły Polak oszczędza: I morda w kubeł. Bo przyjdą antyterroryści i zapuszkują na dwa tygodnie. Bez paragrafu. Tak trzymać.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA