REKLAMA

Morawiecki: Przed 2020 rokiem wariant rozwoju kolei dużych prędkości

  • Autor: PAP/JS
  • 16 listopada 2016 17:39
Morawiecki: Przed 2020 rokiem wariant rozwoju kolei dużych prędkości Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Ministerstwo infrastruktury pracuje nad projektem kolei dużych prędkości i przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju - powiedział w Sejmie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Wiemy, że dzisiaj nas nie stać na to, żeby je szybko rozwijać, ale nie chcemy, żeby nie istniały" - mówił Morawiecki na posiedzeniu sejmowej komisji ds. gospodarki. Odpowiadał w ten sposób na pytanie posła Jana Klawitera (niez.), czy rozważa się w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju budowę kolei jeżdżących z prędkością ok. 400 km/h.

"Polska jest krajem płaskim, nie jakimś wielkim terytorialnie. Przydałoby się, żebyśmy mieli szybsze koleje i w tym kierunku będziemy dążyć, aczkolwiek nie zapisaliśmy tego jako sztandarowy projekt, bo w ślad za tym musielibyśmy pokazać kilkadziesiąt miliardów na sfinansowanie. A tego dzisiaj nie mamy, bo przejęliśmy też pewną perspektywę, jeśli chodzi o unijne środki" - wyjaśnił Morawiecki.

"Już dzisiaj jest w tej księdze wzmianka o tym, że ministerstwo infrastruktury pracuje nad tymi kolejami. Przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju" - podkreślił wicepremier.

W Planie Morawieckiego jako przykładowy program rozwojowy przedstawiono program "Luxtorpeda 2.0". Mówi się tam m.in. o projektowaniu i produkcji polskich pojazdów na potrzeby komunikacji miejskiej i stworzeniu aglomeracji łódzko-warszawskiej w oparciu o szybką kolej.

Koleje dużych prędkości są też elementem rozważań o budowie Centralnego Portu Lotniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA