REKLAMA

Morawiecki: rząd chce zwiększyć udział inwestycji w PKB z 19 do 25 proc.

  • Autor: bad/PAP
  • 25 stycznia 2016 17:45
Morawiecki: rząd chce zwiększyć udział inwestycji w PKB z 19 do 25 proc. Zdaniem Mateusza Morawieckiego wzrost gospodarczy w Polsce należy oprzeć na pięciu filarach. Fot. PTWP

Rząd chce zwiększyć udział inwestycji w PKB z 19 proc. do 25 proc. - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w poniedziałek wziął udział w konferencji "Jak zwiększyć inwestycje i ich efektywność? Polska 2015-2025", organizowanej przez Konfederację Lewiatan.

"Jak popatrzymy na poziom inwestycji w ramach naszego PKB, to widzimy, że przez ostatnie ponad 20 lat coś było nie tak z naszą równowagą. Mamy cały czas za niski poziom inwestycji do PKB, około 19 proc. (...). Powinniśmy dążyć do 25 proc. To jest pierwszy element naszego planu gospodarczego" - podkreślił wicepremier.

Jak dodał, chciałby, aby zmianie uległy także proporcje w handlu zagranicznym - żeby za 80 proc. eksportu odpowiadały firmy z kapitałem polskim, a za 20 proc. z zagranicznym. "Chciałbym, żeby się rozwijały przede wszystkim przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Ma być więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce" - powiedział Morawiecki.

Według niego wzrost gospodarczy w Polsce należy oprzeć na pięciu filarach. Pierwszy z nich to reindustrializacja, czyli promowanie przemysłów, które dają najwyższą wartość dodaną.

"Drugi filar to wprowadzenie uproszczeń dla biznesu, ułatwień proceduralnych, wypracowywanych wspólnie z biznesem. Moim absolutnie nadrzędnym imperatywem jest, aby pomagać polskim przedsiębiorstwom" - zadeklarował wicepremier. Na kolejnych miejscach wymienił inwestycje w innowacyjność. Jak mówił, do końca lutego będą gotowe założenia nowej ustawy proinwestycyjnej, a jego resort chce zwiększyć nakłady na badania i rozwój do 2 proc. PKB.

"Dziś mamy nakłady na poziomie 0,8 proc. PKB, a chcemy zwiększyć do poziomu do 1,7 proc., czy nawet 2,0 proc. To nasze aspiracje" - zaznaczył minister rozwoju. Kolejne filary to jego zdaniem zwiększanie dostępności do kapitału oraz promocja eksportu i ekspansja na zagranicznych rynkach.

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy, jakich spodziewa się danych dot. wzrostu PKB w 2015 roku. "Spodziewam się solidnych danych, mocnego wzrostu PKB, może nawet nieco powyżej 3,5 proc. z tendencją lekko rosnącą, co widać po niektórych parametrach danych ekonomicznych. Uważam więc, że polska gospodarka ma szanse w tym roku osiągnąć wzrost 3,7 - 3,8 proc., dokładnie taki, jaki zakładamy w budżecie" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwerty 2016-01-25 18:38:00
    Piękne deklaracje. Ale jak Skarbówka i ZUS niszczyła Polskie firmy tak niszczy dalej. Nic się nie zmieniło. Ostatni wymyślili nowy numer na ograbienie Polskich firm do ostatniego grosza. Wymyślili, ze będą uznawali transakcje sprzed paru lat za "nieodbyte". Oznacza to, że trzeba ponownie zapłacić VET na każdym etapie transakcji. Czyli jak kwestionuje się na ostatnim etapie jakąś kwotę, a transakcja przeszła przez 5 kolejnych firm (podwykonawców i kooperantów) to docelowo każda z tych firm ma do zapłacenia ponownie VAT. 5x23%=115%transakcji. Akcja ta dotyczy wyłącznie firm Polskich.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA