REKLAMA

Morawiecki: W 2016 roku deficyt może wynieść np. 3,3 proc. To żadna tragedia

  • Autor: PAP/AT
  • 28 listopada 2015 09:00
Morawiecki: W 2016 roku deficyt może wynieść np. 3,3 proc. To żadna tragedia Budżet na 2016 r. pozwoli zrealizować te obietnice wyborcze PiS, które są najważniejsze i najpilniejsze - stwierdził Morawiecki (Mateusz Morawiecki, fot.PTWP)

- Pięć lat temu deficyt był 8 procent, a potem był 7 procent i nic się strasznego nie stało, więc czy to będzie 2,9 proc., czy 3,3 proc., to nic takiego się nie stanie - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki pytany o plany rządu Beaty Szydło wobec budżetu na 2016 rok zapowiedział, że budżet ten "pozwoli zrealizować te obietnice wyborcze PiS, które są najważniejsze i najpilniejsze, ale również utrzymać w stabilności finanse publiczne".

Większy deficyt to żadna tragedia

Przypomniał, że zaplanowany jeszcze przez rząd Ewy Kopacz na 2016 r. deficyt sektora finansów publicznych wynosił 2,8 proc. "Jeśli będzie większy o pół procenta, to nie stanie się żadna tragedia" - oświadczył wicepremier. "Przypomnę, że pięć lat temu deficyt był 8 procent, a potem był 7 procent i nic się strasznego nie stało, więc czy to będzie 2,9 proc., czy 3,3 proc., to nic takiego się nie stanie" - dodał.

Potwierdził, że będzie m.in. realizowany program 500 zł na drugie i kolejne dziecko. "To jest bardzo kategoryczne zobowiązanie rządu Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczył.

Jak dodał, będzie też realizowany program darmowych leków dla seniorów, ale tak, by uniknąć nadużyć. "Chcielibyśmy też, by nie działo się to ze szkodą dla polskiego sektora farmaceutycznego, aczkolwiek starszy pacjent jest tutaj najważniejszy" - mówił.

15-procentowy CIT dla firm nie będzie wprowadzony od razu

W sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku Morawiecki przyznał, że rząd czeka na "projekt pana prezydenta". "Moim zdaniem warto tej kwoty nie wdrażać za jednym razem, ale rozłożyć ją na dwa, trzy lub cztery lata" - ocenił.

Przyznał, że 15-procentowy CIT dla najmniejszych firm nie będzie wprowadzony od razu. "Będziemy pracowali nad całościowym pakietem w tym zakresie" - zapowiedział.

Morawiecki wypowiedział się także o polskim górnictwie. Przyznał, że w sektorze tym trzeba podjąć "zaawansowany program restrukturyzacyjny". Opowiedział się za działaniami, które doprowadzą do lepszej sprzedaży polskiego węgla. "Uważam, że te najbardziej nierentowne szyby i najbardziej nierentowne części kopalń powinny zostać zamknięte, powinno się znaleźć pracę dla tych górników" - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Chachar 2015-11-28 16:12:03
    Przypomina mi się stary dowcip: szef banku egzaminuje kandydatów na księgowego. Pytanie jest proste - ile jest 2x2. Pracę dostał ten który odpowiedział - a ile Pan sobie życzy. Pewnie podobnie wyglądała rozmowa Prezesa z p. Morawieckim. Znowu nadeszły czasy kiedy decydują "ważne względy społeczne" a nie małostkowa ekonomia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA