REKLAMA

MR: Decyzja ws. przeniesienia nadzoru nad instytucjami w najbliższych dniach

  • Autor: PAP/JS
  • 15 marca 2016 14:17
MR: Decyzja ws. przeniesienia nadzoru nad instytucjami w najbliższych dniach Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju (fot. PTWP/Szymon Jankowski)

Ostateczne decyzje ws. przeniesienia do Ministerstwa Rozwoju nadzoru nad niektórymi instytucjami w związku z planowanym powołaniem Polskiego Funduszu Rozwoju powinny zapaść w najbliższych dniach - poinformował wiceszef MR Jerzy Kwieciński.

Wiceminister rozwoju pytany przez PAP, kiedy należy się spodziewać rozstrzygnięć w sprawie przeniesienia do Ministerstwa Rozwoju nadzoru nad niektórymi instytucjami, w tym m.in. BGK i ARP, odparł: "W tej chwili rozmawiamy na ten temat w ramach rządu. Myślimy, że już jesteśmy na końcowym etapie uzgodnień. Ostateczne decyzje powinny zapaść w najbliższych dniach".

Według niego związany z powołaniem Polskiego Funduszu Rozwoju projekt noweli dotyczący nadzoru m.in. nad BGK powinien trafić pod obrady rządu w najbliższych dniach.

Wiceminister przyznał, że trwają rozmowy z MSP o podziale Agencji Rozwoju Przemysłu na część restrukturyzacyjną i innowacyjną. "Rozmawiamy z ministerstwem na temat podziału" - mówił.

Resort rozwoju prowadzi również rozmowy z Ministerstwem Finansów nt. BGK. "Te kwestie, które są ważne dla ministerstwa (finansów - PAP), jak emitowanie obligacji czy działania na rynku, to nad nimi ministerstwo powinno mieć bezpośrednią kontrolę. I my w żaden sposób ich nie kwestionujemy. Dla nas ważne jest funkcjonowanie BGK jako banku rozwoju. On ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego nowego systemu wspierania rozwoju kraju" - podkreślił Kwieciński.

Projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych trafił w miniony czwartek pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Prace nad projektem - jak mówił wcześniej PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk - zostały zawieszone, bo "jest jeszcze kilka kwestii do wyjaśnienia". Podkreślał, że "projekt dotyczy spraw kompetencyjnych, nadzoru nad różnymi instytucjami, w tym m.in. Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE)".

Polski Fundusz Rozwoju ma powstać jeszcze w tym roku. Zgodnie z założeniami mają się w nim znaleźć państwowe agencje i instytucje finansowe, w tym m.in. BGK, KUKE, PARP, PAIiIZ czy ARP.

Wiceszef MF Leszek Skiba mówił w ub. tygodniu PAP, że kwestia udziału BGK w Polskim Funduszu Rozwoju jest analizowana. "Rzeczywiście zwracamy uwagę na pewne kłopoty, polegające na tym, że oprócz wspierania polskiej gospodarki, bank ten wykonuje pewne zadania, które mają charakter finansowy związany z obsługą finansów publicznych. I te aktywności BGK są istotne dla dobrego funkcjonowania ministra finansów. Resort deponuje środki finansowe w BGK i NBP. Do tego dochodzi kwestia związana z konsolidacją finansów publicznych, rachunki BGK funkcjonują tak, że część instytucji publicznych ma obowiązek deponowania tam pieniędzy. Wreszcie jest kwestia czysto techniczna; BGK to bank. To, czy ma funkcjonować w ramach szerszej struktury, pozostaje do rozstrzygnięcia" - tłumaczył Skiba.

Z kolei resort skarbu zwracał uwagę, że PAIiIZ, PIR i działalność innowacyjna ARP wpisują się w ogłoszoną strategię rozwoju. W przypadku ARP ministerstwo chce wcześniej dokonać przeglądu wszystkich prowadzonych przez Agencję procesów restrukturyzacyjnych.

"Część ARP zajmująca się restrukturyzacjami i inwestycjami jest jednym z najważniejszych narzędzi, które stanowi wsparcie dla przedsiębiorstw i będzie pomocna w porządkowaniu portfela państwowych spółek na finiszu działalności resortu skarbu. Wystarczy wspomnieć ratunek dla Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych czy grupy Polimex-Mostostal. Obecnie ARP uczestniczy w skomplikowanym procesie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych" - podkreślało biuro prasowe MSP.

"Ten obszar działalności ARP w połączeniu z Funduszem Restrukturyzacji Przedsiębiorców, którym dysponuje Minister Skarbu Państwa, stanowi kompletną całość. Dlatego kwestia ta będzie jeszcze przedmiotem uzgodnień tak, by rząd mógł optymalnie wykorzystać potencjał Agencji, z pożytkiem dla programu rozwoju ale też strategii porządkowania aktywów Skarbu Państwa oraz wspierania przedsiębiorców w trudnej sytuacji, za co odpowiada Minister Skarbu" - dodało.

"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski", przygotowany pod kierunkiem wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, rząd przyjął w połowie lutego. Zgodnie z nim rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA