REKLAMA

MR: Polskie samorządy mogą stracić unijne środki

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 11 października 2016 14:03
MR: Polskie samorządy mogą stracić unijne środki MR oficjalnie komentuje, że w związku z Brexitem, te województwa, które mają najmniejszą kontraktację i certyfikację, stracą najwięcej, jeśli dojdzie do rewizji budżetu. (fot.fotolia)

• Polskie samorządy mogą stracić znaczne środki z funduszy unijnych - ostrzega Ministerstwo Rozwoju.
• Nowe ustalanie związane z Brexitem mogą doprowadzić do obcięcia dotacji.
• Samorządowcy też podnoszą, że aktualny poziom wdrażania funduszy unijnych z perspektywy lat 2014–2020 jest alarmująco niski.

- Alarm w rządzie (...) Lokalne władze dostały od ministerstwa rozwoju ostrzeżenie: trzeba przyspieszyć wydawanie unijnych środków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Możliwe, że nowe ustalenia - do których UE zmusi Brexit - spowodują, że m.in. polskie samorządy otrzymają mniej z unijnej kasy.

Polskie samorządy mogą stracić część środków z Unii, tym bardziej, że ich wydawanie idzie słabo.

W województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim do końca września wykorzystano ledwie ok. 2 proc. środków z nowej perspektywy. Średnia to ok. 7 proc. Dla porównania woj. pomorskie, które uchodzi za prymusa, wykorzystało 17 proc. dostępnej puli.

Tam wkład unijny do projektów wyniósł 1,4 mld zł. Tuż za nim znalazło się woj. opolskie z wykorzystanymi ponad 15 proc. (ok. 622 mln zł) - pisze „DGP”.

MR oficjalnie komentuje, że w związku z Brexitem, te województwa, które mają najmniejszą kontraktację i certyfikację, stracą najwięcej, jeśli dojdzie do rewizji budżetu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • marek zakrzewski 2016-10-12 11:23:47
    To samo ministerstwo twierdzi, ze wydawanie funduszy UE idzie genialnie. Rozdwojenie jaźni? Faktycznie idzie bardzo źle. Codziennie dostaję wykaz konkursów i innych działań związanych z funduszami UE. 90 proc. są to inne działania. Prawdopodobnie brakuje pieniędzy z budżetu na tzw. wkład własny. Mija 3 rok alokacji 2014-20 i jest gigantyczny chaos. Nieustanne zmiany w programach operacyjnych, regulaminach konkursów, konkursy ciągnące się 9-12 m-cy, opóźnienia w podpisywaniu umów. To ma znamiona klęski. To wali w polską gospodarkę!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA