REKLAMA

MR: W perspektywie UE na lata 2014-2020 wydaliśmy ponad 3 mld zł

  • Autor: PAP/JS
  • 09 marca 2016 16:00
MR: W perspektywie UE na lata 2014-2020 wydaliśmy ponad 3 mld zł Jerzy Kwieciński informuje, że w wydawaniu funduszy UE mamy roczne opóźnienie (fot. Facebook)

• Od uruchomienia programów unijnych na lata 2014-2020 Polska wydała ponad 3 mld zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło 2,58 mld zł.
• W wydawaniu funduszy UE mamy roczne opóźnienie.
• Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności.
• To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

"Realizacja nowej perspektywy finansowej UE - w ramach polityki spójności - jest mocno opóźniona (...), uruchomienie programów operacyjnych jest opóźnione od sześciu do dwunastu miesięcy. To powoduje, że ten rok jest bardzo słaby, bo ze starej perspektywy unijnej rozliczamy środki, a pieniądze z nowej dopiero zaczynają płynąć" - podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Zauważył, że do tej pory wydaliśmy ponad 3 mld zł z funduszy UE, a powinniśmy tyle wydawać w skali miesiąca.

Poinformował, że do końca lutego br. złożono 7 tys. 196 wniosków o dofinansowanie projektów na kwotę 41,9 mld zł. "Od uruchomienia programów do końca lutego 2016 r. podpisano z beneficjentami 1 tys. 146 umów o dofinansowanie unijne na kwotę 17 mld zł" - podkreślił.

Jak mówił Kwieciński, najwięcej pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 trafiło do tej pory na projekty transportowe, w tym drogowe - 64 proc. "Na projekty z zakresu ochrony środowiska - 10 proc. zakontraktowanych funduszy unijnych, na działania dotyczące zatrudnienia oraz promowania mobilności pracowników - 9 proc. i na projekty badawczo-rozwojowe również 9 proc." - zaznaczył.

Wiceminister rozwoju mówił też o starej perspektywie finansowej UE. Poinformował, że do połowy tego roku br. Komisja Europejska musi zaakceptować jeszcze w Polsce wydatki stanowiące 6 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013.

"Pozostała wartość środków, o jaką należy zawnioskować do Komisji Europejskiej, aby wykorzystać 100 proc. alokacji na lata 2007-2013 wynosi ponad 3,9 mld euro" - zaznaczył. Jak dodał, zgodnie z przepisami unijnymi, ostatni wniosek o płatność powinien trafić do Brukseli do 30 czerwca 2016 r.

Zobacz też: Ministerstwo Rozwoju przygotowuje fundusze na badania przemysłowe dla firm

Na początku grudnia ub.r. rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju program naprawczy wykorzystania funduszy UE na lata 2007-2013. Wśród mechanizmów, na które zgodziła się KE, by zwiększyć wykorzystanie pieniędzy UE ze starej perspektywy finansowej jest zwiększenie dofinansowania UE do 85 proc. na poziomie programów operacyjnych, umożliwienie podpisywania umów o dofinansowanie w 2016 r. czy możliwość przenoszenia środków UE pomiędzy poszczególnymi częściami programów operacyjnych, a także tworzenie w poszczególnych programach listy projektów rezerwowych, które mogłyby otrzymać dofinansowanie w przypadku pojawienia się oszczędności.

"Dzięki działaniom, podjętym w ramach programu naprawczego, udało się dotąd zabezpieczyć wykorzystanie środków unijnych w kwocie około 11,3 mld zł" - zaznaczył Kwieciński.

Zapowiedział, że planowane jest powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszy Unii Europejskiej. Mają go tworzyć nie tylko członkowie rządu, ale również marszałkowie województw. Pierwsze spotkanie zespołu zaplanowano na 7 kwietnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA