REKLAMA

MRiRW o szczegółach odstrzału sanitarnego dzików

  • Autor: farmer.pl
  • 04 lutego 2016 09:55
MRiRW o szczegółach odstrzału sanitarnego dzików Odstrzał sanitarny dzików ma ograniczyć szerzenie się afrykańskiego pomoru świń. (fot. kh)

Planowane wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików przewiduje odstrzał dość dużej liczby zwierzyny wzdłuż wschodniej granicy kraju. Praktyczne zorganizowanie takich działań może okazać się trudne, ciekawe jest również to jak odstrzelona zwierzyna zostanie zagospodarowana? Pytamy o to ministerstwo rolnictwa.

Przygotowany projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, mówi o odstrzale 40 tys. dzików wzdłuż wschodniej granicy, w pasie 50 km w głąb kraju. Według wielu ekspertów, takie działanie może ograniczyć szerzenie się wirusa na terenie Polski, ochronić gospodarstwa trzody chlewnej przed zawleczeniem tej choroby do chlewni i przede wszystkim będzie prowadzić do naturalnego wygaśnięcia choroby w populacji dzików, które cały czas chorują.

Przy odstrzale tak dużej liczby dzików warto byłoby pamiętać o racjonalnym zagospodarowaniu tusz. Jeżeli zwierzęta byłyby zdrowe, to mogłyby być skierowane do konsumpcji.

Przeczytaj więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA