REKLAMA

MRPiPS dementuje: Koszt programu 500+ poznamy dopiero po konsultacjach

  • Autor: em
  • 28 grudnia 2015 13:45
MRPiPS dementuje: Koszt programu 500+ poznamy dopiero po konsultacjach Jaki będzie ostateczny koszt wprowadzenia programu 500+? (fot. rosipaw / flickr.com / CC-BY-SA)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że ostateczne szacunki wydatków wprowadzenia projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci będą znane po zakończeniu konsultacji społecznych i przyjęciu projektu przez Radę Ministrów w lutym 2016 r.

Według medialnych doniesień program, który umożliwia wypłatę 500 zł na dziecko będzie kosztował więcej niż wcześniej planowano.

- W projekcie z 22 grudnia, resort pracy raz jeszcze przeliczył koszty i niestety zarówno wpływ na wydatki budżetowe, jak i cały sektor finansów publicznych, jest znacznie wyższy niż w dokumencie z początku grudnia - "Puls Biznesu" cytuje anonimowego przedstawiciela ministerstwa finansów.

Według dziennika w przyszłym roku kiedy wypłaty 500 zł będą obowiązywać od kwietnia z budżetu państwa będzie trzeba pozyskać dodatkowe 1,7 mld złotych. W kolejnych latach kwota ta wzrośnie do dodatkowych 2,5 mld zł.

MRPiPS ucina spekulacje

Resort odpowiedzialny za wprowadzenie programu poinformował, że po zakończeniu etapu uzgodnień międzyresortowych szacunkowe wydatki na realizację programu w 2016 r. wynoszą niezmiennie 17,2 mld zł. Wynika to z wprowadzonej na tym etapie prac legislacyjnych zmiany polegającej na niewliczaniu do dochodu świadczenia wychowawczego (500 zł) w przypadku ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych i dodatków energetycznych. Jest to zgodne z licznie zgłaszanymi postulatami.

Proponowane na tym etapie zmiany dotyczą także ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zgodnie z którymi świadczenie 500 zł będzie przysługiwało również na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

MRPiPS gwarantuje, że środki na realizację programu Rodzina 500 plus są zabezpieczone w budżecie na 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA