REKLAMA

MSZ: Polskie samorządy docenią współpracę z chińskimi partnerami

  • Autor: PAP
  • 20 czerwca 2016 20:37
MSZ: Polskie samorządy docenią współpracę z chińskimi partnerami – Współpraca regionalna to obecnie jeden z filarów stosunków Polski z Chinami – powiedział sekretarz stanu Jan Dziedziczak podczas wystąpienia inaugurującego czwartą edycję Forum Regionalnego Polska-Chiny (fot.msz.gov.pl)

- Współpraca regionalna to obecnie jeden z filarów stosunków Polski z Chinami - powiedział sekretarz stanu Jan Dziedziczak podczas wystąpienia inaugurującego czwartą edycję Forum Regionalnego Polska-Chiny. Tegoroczne Forum odbywa się w ramach wizyty Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, coroczne fora regionalne są unikatową formułą współpracy między władzami lokalnymi Polski i Chin.

- Chiny są najczęściej wybieranym kierunkiem aktywności polskich samorządów spośród wszystkich państw pozaeuropejskich. Obecnie ocenia się, że ok. 40 miast i regionów z obydwu krajów nawiązało już ze sobą współpracę. Szczególnym przykładem jest współpraca pomiędzy miastami Łódź i Chengdu oraz województwem łódzkim i prowincją Syczuan, której symbolem stało się stałe, towarowe połączenie kolejowe łączące oba miasta. Chiny to jedyny kraj azjatycki, z którym Polska dorocznie organizuje fora na szczeblu lokalnym - informuj MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przywiązuje szczególną wagę do rozwoju wymiaru obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej, również w odniesieniu do Chin. Polska dyplomacja zwiększa aktywność w chińskich prowincjach, czego wyrazem jest funkcjonujący od końca 2015 r. czwarty już konsulat generalny na terenie ChRL w Chengdu (obok Szanghaju, Kantonu i Hongkongu). Konsulat w kwietniu br. odwiedził podczas swojej wizyty w Chinach minister Witold Waszczykowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA