REKLAMA

MSZ: RPA to priorytetowy partner Polski w Afryce

  • Autor: AT
  • 18 listopada 2016 11:22
MSZ: RPA to priorytetowy partner Polski w Afryce Konsultacje polityczne z Republiką Południowej Afryki z udziałem wiceminister Joanny Wroneckiej (fot.msz.gov.pl/M.Jasiulewicz)

• Współpraca polityczna, gospodarcza i handlowa to główne punkty konsultacji polsko-południowoafrykańskich na szczeblu wiceministrów w Warszawie.
• Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju współpracy z Polską - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych RPA Luwellyn Landers.

- Postrzegamy RPA jako naszego priorytetowego partnera w Afryce, zarówno w sferze politycznej jak i gospodarczej. W obu dziedzinach istnieje duży potencjał rozwoju współpracy, co wynika zarówno z faktu, że RPA jest największą gospodarką na kontynencie afrykańskim oraz naszym głównym partnerem handlowym, jak i z naszych zbliżonych doświadczeń z okresu przemian ustrojowych i gospodarczych - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podczas konsultacji politycznych z Republiką Południowej Afryki.

- Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju współpracy z Polską - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych RPA Luwellyn Landers.

Czytaj też: Wiceminister Domagalski z misją gospodarczą do Kenii i Tanzanii

W trakcie spotkania omówiono stan i perspektywy dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej. Podkreślono funkcjonowanie aktywnego dialogu pomiędzy Polską i RPA oraz zbliżone stanowisko w większości kwestii regionalnych i globalnych.

Rozmowy dotyczyły także konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Poruszono ponadto problem destabilizacji Syrii i zagrożenia dla stabilności w Somalii, Sudanie Południowym, Burundi, Etiopii, Nigerii, Demokratycznej Republice Konga oraz Maroku.

W trakcie spotkania omówiono stan oraz perspektywy współpracy politycznej i gospodarczej Polski i RPA (fot.msz.gov.pl/M.Jasiulewicz)

Wiceminister Joanna Wronecka zwróciła uwagę na konieczność większego zaangażowania wspólnoty międzynarodowej w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa będących podstawą rozwoju kontynentu afrykańskiego.

Zasygnalizowała przy tym zainteresowanie Polski aktywnym udziałem w tym procesie. Podkreśliła, że szansą na takie zaangażowanie byłoby niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, o które Polska się ubiega. Jednocześnie poprosiła o poparcie przez władze RPA naszej kandydatury.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA