REKLAMA

MSZ: w Warszawie o polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej

  • Autor: bad/PAP
  • 25 stycznia 2016 19:47
MSZ: w Warszawie o polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego i ambasadora Michaela Fromana poświęcone było przede wszystkim dwustronnej współpracy gospodarczej. (fot.: twitter.com)

· Polska popiera Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji.
· Kwestia bezpieczeństwa jest priorytetowa dla relacji polsko-amerykańskich.
· Współpraca polsko-amerykańska może być ważna z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa energetycznego.

- Polska potwierdza swoje poparcie dla negocjacji ambitnego i uwzględniającego interesy wszystkich stron Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji - powiedział minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z ambasadorem Michaelem Fromanem, przedstawicielem USA ds. handlu.

Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego i ambasadora Michaela Fromana poświęcone było przede wszystkim dwustronnej współpracy gospodarczej oraz negocjacjom Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Podczas spotkania w siedzibie MSZ 25 stycznia br. szef polskiej dyplomacji podkreślił strategiczny wymiar TTIP. Wskazał także na znaczenie dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Wyraził przekonanie, że negocjowana umowa TTIP świadczy o zaangażowaniu Unii Europejskiej i USA na rzecz wspólnych wartości: demokracji, rządów prawa i otwartego rynku. To także sygnał do innych partnerów, że jesteśmy gotowi do realizowania ambitnych planów w zakresie liberalizacji handlu oraz inwestycji.

Ambasador Froman potwierdził determinację administracji USA do znacznego zaawansowania negocjacji TTIP w tym roku. Zgodzono się, że ambitna wersja umowy będzie miała istotne znaczenie geopolityczne oraz przyczyni się do pogłębienia współpracy transatlantyckiej w wymiarze gospodarczym i politycznym.

Minister Witold Waszczykowski zaakcentował też priorytetowe znaczenie kwestii bezpieczeństwa dla relacji polsko-amerykańskich. Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego rozmówcy wskazali na zmieniającą się architekturę globalnego rynku energii i jej wpływ na sytuację geopolityczną, za sprawą zniesienia przez amerykański Kongres obowiązującego ponad 40 lat zakazu na eksport amerykańskiej ropy oraz pierwszego eksportu gazu LNG do Europy.

Rozmówcy zaznaczyli, że większa obecność USA na globalnym rynku energii sprzyja zacieśnianiu dwustronnych relacji energetycznych. Omówiono również potrzebę uwzględnienia współpracy energetycznej UE-USA w umowie TTIP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA